هند عملکرد آفلاین روپیه دیجیتال را آزمایش می کند

روپیه دیجیتال

 

به گفته آجی کومار چودهاری، مدیر اجرایی RBI، بانک مرکزی هند (RBI) در حال آزمایش عملکرد آفلاین ارز دیجیتال تازه راه اندازی شده بانک مرکزی (CBDC) یعنی روپیه دیجیتال است. این اقدام پس از آن انجام شد که RBI در ۱ نوامبر ۲۰۲۲، بخش عمده فروشی روپیه دیجیتال را راه اندازی کرد و ۵۰۰۰۰ کاربر و ۵۰۰۰ تاجر را برای آزمایش در دنیای واقعی راه اندازی کرد.

از زمان راه اندازی CBDC های عمده فروشی، حدود ۱۳۴ میلیون دلار تراکنش تا ۲۵ فوریه با ۸۰۰۰۰۰ تراکنش انجام شده است. این ارقام نشان دهنده محبوبیت رو به رشد و موارد استفاده بالقوه از CBDCها در هند است.

 هدف RBI ارائه یک جایگزین دیجیتالی برای ارز فیزیکی سنتی است که تراکنش‌ها را سریع‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر می‌کند.انتظار می رود روپیه دیجیتال(CBDC) مزایای متعددی مانند کاهش هزینه تراکنش، افزایش شمول مالی و افزایش ویژگی های امنیتی را به همراه داشته باشد.

با آزمایش عملکرد آفلاین روپیه دیجیتال، کاربران می توانند حتی در مناطقی که اتصال اینترنتی ضعیف یا بدون اتصال به اینترنت دارند، به تراکنش ادامه دهند. این یک ویژگی مهم برای کشوری مانند هند است که در آن ضریب نفوذ اینترنت هنوز در مناطق خاصی کم است.

آزمایشی برای روپیه دیجیتال در بخش عمده فروشی راه اندازی شده است که برای مؤسسات مالی و مشاغل بزرگ ارائه می شود. با این حال، RBI قصد دارد در آینده این ارز دیجیتال را برای عموم مردم عرضه کند.

هند در تلاش برای راه اندازی CBDC تنها نیست. چندین کشور از جمله چین، سوئد و ایالات متحده در حال بررسی امکان معرفی ارزهای دیجیتال خود هستند. انتظار می رود افزایش CBDC ها تأثیر قابل توجهی بر سیستم بانکداری سنتی داشته باشد، زیرا آنها پتانسیل تغییر روش ذخیره، انتقال و دسترسی افراد به پول را دارند.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط