واژه نامه

zk-STARKs
این اصطلاح مخفف آرگومان‌های شفاف مقیاس‌پذیر دانش صفر است، و آنها به اصول شواهد دانش صفر وفادار هستند و به کاربران اجازه می‌دهند داده‌های معتبر را به اشتراک بگذارند یا محاسباتی را با اشخاص ثالث انجام دهند بدون اینکه اطلاعات واقعی را برای شخص ثالث افشا کنند.
zk-SNARKs
مخفف «برهان مختصر و غیر تعاملی دانش صفر » است و به ساختار اثباتی اشاره دارد که در آن می‌توان داشتن اطلاعات خاصی را اثبات کرد، به عنوان مثال یک کلید مخفی، بدون افشای آن اطلاعات، و بدون هیچ گونه تعاملی بین اثبات کننده و تأیید کننده.
Zero-Knowledge Rollups
/   رول آپ های مبتنی بر دانش صفر
رول آپ های مبتنی بر دانش صفر نوعی راه‌ حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ در اتریوم است که بدون به خطر انداختن امنیت، توان عملیاتی بسیار بالاتر و کارمزد‌های بسیار پایین‌تری را تضمین می‌کند. این کار را با جمع آوری صدها تراکنش در یک تراکنش و انتقال آنها به خارج از زنجیره انجام می دهند.
Zero-Knowledge Proof
/   اثبات دانش صفر
اثبات دانش صفر روشی برای احراز هویت داده ارائه می دهد که افشای واقعی داده های مورد نظر را محدود می کند.
Yield farming
/   کشاورزی نقدینگی
کشاورزی سود یا کشاورزی نقدینگی، عمل قرض دادن یا قرار دادن ارز دیجیتال شما در یک استخر نقدینگی، از طریق DeFi (مالی غیرمتمرکز) برای دریافت پاداش‌هایی مانند بهره و ارز رمزنگاری شده است.
Yield Curve
/   منحنی بازدهی
منحنی بازدهی، در دانش مالی، نوعی منحنی است، که نرخ بازده تا سررسید اوراق قرضه در آن به نمایش گذاشته می‌شود. این منحنی نشان‌دهنده رابطه بین نرخ بازده اوراق قرضه و مدت پیش‌رو تا سررسید آن است.
x86 Virtual Machine (Qtum)
/   ماشین مجازی X86
ماشین مجازی X86 توسعه دهندگان Qtum را قادر می سازد تا قراردادهای هوشمند را به زبان مورد نظر خود بنویسند.
Wrapped Ether (WETH)
/   رپد اتر
رپد اتر، یک توکن سازگار با ERC20 است که به ارزش اتر متصل است، به این معنی که کاربران می‌توانند آن را در هر زمان برای سکه اصلی بدون تأثیر بر ارزش آن بازخرید کنند.
Whale
/   نهنگ
نهنگ کریپتو به شخص یا نهادی گفته می شود که دارای مقدار بسیار زیادی ارز دیجیتال است. این دارایی های بزرگ به این معنی است که یک دارنده واحد می تواند کل بازار را با معاملات خود تحت تأثیر قرار دهد.
Wrapped token
/   رپد توکن
رپد توکن یک نسخه توکن شده از یک ارز دیجیتال دیگر است. به ارزش دارایی ای که نشان می دهد متصل می شود و معمولاً می توان آن را در هر نقطه از آن بازخرید کرد و به افزایش قابلیت همکاری زنجیره ای کمک می کند. معمولاً دارایی‌ای را نشان می‌دهد که به صورت بومی روی بلاک چینی که در آن منتشر شده است زندگی نمی‌کند.
Web 3.0
/   وب 3.0
Web3 به استفاده از فناوری بلاک چین برای تمرکززدایی و بهبود زیرساخت اینترنتی فعلی اشاره دارد. این یک اینترنت بازتر و امن تر را پیش بینی می کند که به کاربران اجازه می دهد داده های خود را کنترل کنند و نیاز به یک مرجع مرکزی را از بین می برد.
Web 1.0
/   وب 1.0
وب 1.0 اصطلاحی است که برای توصیف اولیه ترین شکل اینترنت استفاده می شود. این اولین نمونه از یک شبکه جهانی بود که پتانسیل آینده ارتباطات دیجیتال و به اشتراک گذاری اطلاعات را ارائه کرد. اساساً وب 1 چند نفر بودند که برای تعداد زیادی از مردم محتوا و صفحات وب می نوشتند.
Weak Hands
/   دست‌های ضعیف
«دست‌های ضعیف» اصطلاحی است که برای توصیف یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار استفاده می‌شود که اعتماد، منابع یا توانایی لازم برای حفظ موقعیت خود یا پایبندی به برنامه‌های تجاری خود را ندارد. با این حال، این اصطلاح ممکن است با توجه به نوع بازار متفاوت به کار رود.
Wallet
/   کیف پول
کیف پول رمزنگاری ابزاری است که به کاربران اجازه می دهد با شبکه های بلاک چین تعامل داشته باشند. آنها هنگام ارسال و دریافت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ضروری هستند. از کیف پول های رمزنگاری می توان برای تولید آدرس های بلاک چین جدید نیز استفاده کرد.
WAGMI
WAGMI مخفف “We’re All Going to Make It” "ما همه به آن خواهیم رسید". عبارتی است که اغلب در جامعه رمزنگاری برای ایجاد اعتماد به نفس و تشویق اعضای جامعه به از دست ندادن امید استفاده می شود.