ChatGPT چیست ؟

ChatGPT

ChatGPT چیست ؟

در دنیای امروزی و با توجه پیشرفت روز افزون تکنولوژی و هوش مصنوعی اکثر امور توسط ربات ها قابل انجام است و طبق پیش بینی بشر در سال های آینده استفاده از انسان ها در بسیاری از کارهای فنی منسوخ شده و کارها با ربات ها انجام می شود. همانطور که از نام ChatGPT مشخص است در واقع یکchatbot  یا چت ربات است که توسط هوش مصنوعی تولید شده است.

شرکت OpenAl  سازنده ChatGPT است.«ایلان ماسک» یکی از بنیانگذاران شرکت OpenAl است.عرضه این ربات دنیای اینترنت و دیجیتال مارکتینگ را متحول کرد زیرا اکثر مشاغل حوزه فناوری اطلاعات می توانند امور خود را توسط این ربات انجام دهند. ChatGPT بر اساس GPT-3.5 توسعه یافته و قابلیت مکالمه دارد و توانایی تولید متون قابل فهم برای انسان ها را دارد.

شرکت OpenAI یکی از مهمترین شرکت های پیشرو در صنعت هوش مصنوعی می باشد که فناوری 3GPT و 3.5GPT و  چت بات ChatGPT را ارائه کرده است. حال این شرکت از آخرین نسل هوش مصنوعی خود یعنی  4GPT رونمایی کرده که انسان را بیش از پیش تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به عبارتی چت GPT  یک «چت روبات» هوش مصنوعی (AI) است که زبان طبیعی را میفهمد و براساس برنامه و تعاملات قبلی خود، پاسخ تولید می کند و استفاده از آن با توجه به هدف و عملکرد آن می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال شما می توانید هر گونه سوال در هر زمینه ای را از این چت بات بپرسید و پاسخ منطقی و قابل فهمی دریافت کنید به عبارتی این چت بات به اکثر زبان های دنیا فعال است و می توانید حتی سوالات خود را به زبان فارسی بپرسید و پاسخ فارسی دریافت کنید.

 

ChatGPT
درباره ChatGPT

مزایای ChatGPT

این چت بات به کمک پلاگین هایی که برای آن توسعه داده می شود به اطلاعات لحظه ای اینترنت دسترسی دارد. در واقع پلاگین های این هوش مصنوعی که توسط اشخاص ثالث نوشته می شود به کمک بات های chatGPT در وبسایت ها خزش می کنند.

مدل های زبان قبلا با دیتای اینترنت آموزش دیده و برای سوالات شما پاسخ تولید می کنند اما پلاگین ها دیتای خود را به صورت لحظه ای از اینترنت دریافت و به کمک هوش مصنوعی به شما پاسخ می دهند. این نکته به شما کمک می کند تا بتوانید در بلاک کردن بات های چت بات بهتر تصمیم بگیرید.

 

توهم متقاعد کننده

آیا چت بات های مدل زبان فقط می خواهند هرطور شده پاسخی داشته باشند؟

مشکل قابل توجهی که ابزارهای هوشمند مبتنی بر مدل زبان  LLM عموما دارند، عدم دسترسی به گایدلاین ها و قوانین مرتبط به پاسخ هایی است که ارایه می کنند. در واقع ابزارهایی مثل chatGPT مدل دانش نیستند و اطلاعاتی آموزش داده شده را با پردازش زبان و درک طبیعی آن پاسخ می دهند.

گذشته از ماهیت و کاربردهای فوق العاده این ابزارهای هوشمند که به سرعت در حال توسعه هستند،  باید به این مساله عمیقا بپردازیم که چرا چت بات ها فقط تلاش می کنند تا پاسخی را صرفا به مخاطب شان ارایه دهند. این امر تا جایی پیش می رود که داده های خروجی حتی بر پایه پیشنهاد یا گمانه زنی یا پیش بینی مطرح می شود در حالیکه سوالات کاربران کاملا قاطعانه بوده و بدنبال پاسخ های صریح هستند.

این موضوع یک پیام آشکار دارد و آن اینکه اگر قوانین و سیاست ها و قواعد را درباره یک سوال، قابل اهمیت و حتی حیاتی ندانیم، چت بات می تواند به شکلی قانع کننده پاسخی را ارایه دهد که به ظاهر درست به نظر می رسد ولی در اصل اشتباه است. به این وضعیت می گوییم “توهم متقاعد کننده” که یعنی هوش مصنوعی یک پاسخ را به قدری کامل و خوب ارایه می دهد که تصور می شود درست باشد در حالیکه آن پاسخ در اصل اشتباه است.

 

درباره چت GPT-4

در جریان برگزاری رویداد AI in Focus – Digital Kickoff که در آن مدیران ارشد شرکت مایکروسافت آلمان به بررسی مدل های زبان بزرگ  LLM مانند سری GPT پرداختند، آقای «آندریاس براون» مدیر ارشد فناوری مایکروسافت آلمان بعد از اعلام خبر انتشار مدل زبان GP-4 درباره ان گفت: GPT-4 با مدل های چند وجهی دارای قابلیت ها و ویژگی های متفاوت همراه خواهد بود.

مدیر ارشد فناوری مایکروسافت، مدل زبان بزرگ LLM را به نوعی تغییردهنده بازی در عصر کنونی توصیف کرد زیرا این نوع مدل ها به ماشین ها یاد می‌دهند زبان طبیعی را به خوبی بفهمند و سپس به روشی آماری آنچه را که قبلا فقط برای انسان قابل خواندن و درک بود را به درستی متوجه شوند.

فناوری های کنونی مدل های بزرگ زبان به مرحله ای رسیده اند که اساسا تمام زبان ها را پشتیبانی می کنند و آنها را قادر می سازند تا محتوایی را به یک زبان بخوانند و به زبان دیگر تحلیل کرده و پاسخ دهند.

خانم «ماریان جانیک » مدیر عامل شرکت مایکروسافت آلمان نیز در ادامه صحبت های آقای براون درباره موضوع نقش فزاینده هوش مصنوعی در حوزه های مختلف از جمله ورود به شرکت ها و جایگزینی آنها با نیروی انسانی صحبت کرد.

وی بر پتانسیل موجود و ارزش افزوده ای که هوش مصنوعی با تحولات کنونی دارد تاکید کرد و آن را نقطه عطفی در عصر پیش رو دانست. او اضافه کرد: توسعه فعلی هوش مصنوعی که از جمله آن می توان ابزار مبنی بر مدل زبان  ChatGPT  را نام برد، درست مانند لحظه ای است که دنیا با آیفون از شرکت اپل آشنا شد.

خانم ماریان گفت: هوش مصنوعی و چت بات ها قرار نیست جایگزین شغل ها شوند و صحبت بر سر این چیزها نیست، بلکه صحبت در مورد انجام کارهای تکراری به روشی متفاوت از قبل با صرفه جویی در زمان است که بزرگ ترین دارای بشر به حساب می آید. نکته ای که اغلب در بحث ها نادیده گرفته می شود این است که فرصت های شغلی زیادی در حال تولید است و بسیاری از مهارت های کنونی پیش نیاز آنها خواهد بود.

به گفته مدیرعامل مایکروسافت آلمان، تحولات اخیر هوش مصنوعی لزوما به معنی از دست دادن جایگاه ها نیست. او تاکید کرد: برای استفاده از ارزش افزوده ای که هوش مصنوعی ایجاد می کند، به جامعه متخصصین زیادی در ابعاد متنوع نیاز است.

شغل های سنتی در حال تغییر هستند و در نتیجه مهارت های جدید و حرفه های هیجان انگیز با امکانات غنی تر از قبل در حال ظهور هستند که نتنها باعث بیکاری نمی شوند بلکه بخش عظیمی از جامعه را نیز  به سمت این فرصت ها سوق خواهد داد. او به شرکت ها توصیه می کند تا به کارمندان خود هوش مصنوعی و ابزارهای مرتبط با آن را آموزش دهند.

سازمان ها باید شایستگی نیروی انسانی خود را با ارتقای مهارت های شان به وسیله هوش مصنوعی افزایش دهند تا ایده های جدید به رشد یک کسب و کار کمک کرده و افق های نو را پیش روی آنها بگذارند.

 

نحوه استفاده از ChatGPT

  • برای شروع ابتدا به وب‌سایت chat.openai بروید. در صفحه باز شده، همانند ثبت‌نام‌های معمولی بر روی گزینه Sign-up کلیک و برای ثبت‌نام  اقدام کنید.
  • سپس در صفحه جدید ایمیل خود را وارد کنید.
  • پس از ثبت‌نام درchatGPT   یک ایمیل به شما ارسال می‌شود. ایمیل را باز کنید و بر روی دکمه   Verify email addres  کلیک کنید.
  • بعد از کلیک بر روی لینک ارسالی به ایمیلتان، بایستی نام و نام خانوادگی را وارد کنید.برای استفاده از chatGPT  به یک شماره موبایل نیاز دارید که متأسفانه امکان استفاده از سیم‌کارت ایران برای استفاده وجود ندارد. به همین دلیل باید از شماره مجازی برای ثبت‌نام استفاده کنید.
  • می‌توانید به سایت‌های که شماره مجازی می‌فروشند مراجعه کرده و یک شماره مجازی دریافت کنید سپس در صورتی که شماره موبایل برای ثبت‌نام “ chatGPT  ” موردقبول باشد، کد شش‌رقمی دریافت می‌کنید که برای تکمیل ثبت‌نام باید آن را در سایت وارد کنید.
  • در آخرین مرحله باید نوع کاربری‌تان را انتخاب کنید.

البته روش سریع‌تری نیز برای دسترسی به chatGPT  وجود دارد، در این روش، بایستی بر روی این لینک https://freegpt.one  کلیک کنید تا به‌راحتی وارد chatGPT   شوید و سؤالات خود را مطرح نمایید.