بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی

بازار گاوی چیست؟

روند بازار یکی از اساسی ترین جنبه های بازارهای مالی است و به عنوان جهت کلی برای یک دارایی یا یک بازار در حال حرکت است، روندهای بازار توسط تحلیلگران تکنیکال و بنیادی به دقت مشاهده می شود.  بازار گاوی (صعودی) نسبتا برای معامله ساده است، زیرا آسان ترین استراتژی های معاملاتی و سرمایه گذاری را در این بازارمی توان استفاده کرد. حتی معامله‌گران بی‌تجربه نیز ممکن است در شرایط بازار صعودی واقعاً مطلوب عمل کنند.

با این گفته، درک چگونگی حرکت بازارها در چرخه نیز بسیار مهم است. بنابراین، چه چیزی باید در مورد بازارهای گاوی بدانید؟ معامله گران چگونه می توانند از بازارهای صعودی استفاده کنند؟ در این مقاله توضیح خواهیم داد.بازار گاوی (صعودی) وضعیتی از یک بازار مالی است که در آن قیمت ها در حال افزایش می باشد.اصطلاح بازار گاوی اغلب در زمینه بازار سهام استفاده می شود، گرچه می توان از آن در هر بازار مالی از جمله فارکس، اوراق قرضه، کالاها، املاک و مستغلات و ارزهای دیجیتال نیز استفاده کرد.

علاوه بر این، یک بازار صعودی ممکن است به دارایی خاصی مانند بیت کوین، اتریوم ،بخش‌هایی مانند توکن‌های کاربردی، سکه‌های حریم خصوصی یا سهام بیوتکنولوژی نیز اشاره کند. ممکن است شنیده باشید که معامله گران وال استریت از اصطلاحات صعودی و نزولی استفاده می کنند. زمانیکه معامله گر می گوید که بازار صعودی است، به این معنی است که انتظار دارد قیمت ها افزایش یابد و وقتی نزولی است، انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد.

صعودی بودن اغلب به این معنی است که آن بازار در موقعیت خرید است، اگرچه ممکن است لزوماً اینطور نباشد که یک فرصت تجاری طولانی وجود دارد، فقط قیمت ها در حال افزایش هستند یا انتظار می رود افزایش پیدا کنند.همچنین شایان ذکر است که بازار صعودی به این معنا نیست که قیمت‌ها کاهش یا نوسان ندارند به همین دلیل منطقی‌تر است که بازارهای صعودی را در بازه‌های زمانی بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

از این نظر، بازارهای صعودی شامل دوره‌های کاهش یا تثبیت، بدون شکست روند اصلی بازار خواهند بود، به نمودار قیمت بیت کوین در سال های (2020-2010) نگاهی بیندازید. در حالی که دوره‌های کاهش و چند سقوط خشونت‌آمیز بازار وجود دارد اما از زمان آغاز به کار در یک روند صعودی عمده بوده است.

بازار گاوی
بازار گاوی

بنابراین، تعریف بازار صعودی به این بستگی دارد که در مورد چه بازه زمانی صحبت می کنیم. به طور کلی، زمانی که ما از اصطلاح بازار گاوی استفاده می کنیم، در مورد بازه زمانی ماه ها یا سال ها صحبت می کنیم. همانند سایر تکنیک های تحلیل بازار، روندهای بازه زمانی بالاتر، اعتبار بیشتری نسبت به روندهای بازه زمانی پایین تر خواهند داشت و ممکن است دوره های طولانی کاهش در یک بازار صعودی با بازه زمانی بالا وجود داشته باشد. این حرکت‌های قیمتی خلاف روند، شهرت زیادی به دلیل نوسان‌پذیر بودن دارند.

تفاوت های بازار گاوی و بازار خرسی

حدس زدن تفاوت های این دو بازار چندان دشوار نیست،در بازار صعودی به طور مداوم قیمت ها افزایش می یابد در حالی که در بازار نزولی کاهش می یابد. این امر همچنین منجر به تفاوت در نحوه تجارت آنها می شود. در یک بازار صعودی، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌خواهند در موقعیت خرید باشند در حالی که در بازار نزولی می خواهند در موقعیت فروش باشند یا پول نقد نگه دارند.

در برخی موارد، نگه داشتن پول نقد (یا استیبل کوین) ممکن است به معنای موقعیت فروش بازار نیز باشد، زیرا ما انتظار کاهش قیمت ها را داریم. نگه داشتن پول نقد برای حفظ سرمایه است در حالیکه فروش برای سود بردن از کاهش قیمت دارایی ها است. اگر دارایی را بفروشید و انتظار خرید آن را دارید، اساساً در موقعیت فروش قرار دارید حتی اگر مستقیماً از این کاهش سود نبرید.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت هزینه ها است؛ ماندن در استیبل کوین‌ها احتمالاً هزینه‌ای ندارد، زیرا هزینه‌ای برای نگهداری وجود ندارد با این حال، بسیاری از پوزیشن های فروش برای باز نگه داشتن موقعیت به کارمزد سرمایه یا نرخ بهره نیاز دارند. به همین دلیل است که معاملات آتی سه ماهه ممکن است برای موقعیت‌های کوتاه مدت یا بلندمدت ایده‌آل باشد زیرا هیچ کارمزد تامین مالی مرتبط با آنها وجود ندارد.

نحوه استفاده معامله گران از بازار صعودی

ایده اصلی معاملات بازارهای گاوی، نسبتا ساده است زیرا قیمت ها در حال افزایش هستند، بنابراین در موقیت خرید قرار گرفتن و خرید در شیب نزولی، یک استراتژی معقول است. به همین دلیل است که استراتژی خرید و نگهداری و میانگین‌گیری دلار معمولاً برای بازارهای صعودی بلندمدت مناسب است

معامله با جهت روند بازار منطقی است؛ در عین حال، هیچ روندی برای همیشه ادامه نخواهد داشت و ممکن است همان استراتژی در سایر بخش‌های چرخه بازار، عملکرد خوبی نداشته باشد. تنها قطعیت این است که بازارها می توانند و تغییر خواهند کرد. همانطور که با شیوع بیماری کرونا ( COVID-19) دیدیم که حتی بازارهای گاوی چند ساله در عرض چند هفته می توانند از بین بروند.

به طور کلی، در بازار گاوی اکثر سرمایه گذاران رویکرد صعودی خواهند داشت زیرا قیمت ها در حال افزایش هستند، بنابراین احساسات کلی نیز باید صعودی باشد. با این حال، حتی در طول یک بازار صعودی، برخی از سرمایه گذاران نزولی خواهند بود. اگر استراتژی معاملاتی آنها با آن سازگار باشد، حتی ممکن است در معاملات نزولی کوتاه مدت مانند شورتینگ موفق باشند.