هارد فورک

هارد فورک

هارد فورک

همانطور که قبلا بیان شده، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم توسط نرم افزاری غیرمتمرکز و منبع باز قدرت می گیرند که هر فردی می تواند در آن مشارکت داشته باشد، این نرم افزار بلاک چین نامیده می شود وعلت نامگذاری آن به این دلیل است که از بلوک های داده تشکیل شده است.

به عبارتی دیگر یک قطارطولانی را تصور کنید که می توان آن را تا اولین تراکنش در شبکه ردیابی کرد و از آنجایی که بلاکچین ها منبع باز هستند، برای حفظ و توسعه کد زیربنایی خود به جوامع خود متکی می باشند.

حال زمانیکه جامعه ارز دیجیتال، تغییری در پروتکل بلاک چین یا مجموعه قوانین اساسی ایجاد کند، فورک اتفاق می افتد. وقتی این اتفاق می‌افتد، زنجیره از هم جدا می‌شود، یک بلاک چین دوم تولید می‌شود که تمام تاریخچه خود را با نسخه اصلی به اشتراک می‌گذارد، اما به سمت جدید حرکت می کند.

اهمیت فورک

اکثر ارزهای دیجیتال دارای تیم‌های توسعه مستقل می باشند که مسئول تغییرات و بهبود شبکه هستند، بنابراین گاهی اوقات یک فورک باعث امنیت بیشتر یک ارز دیجیتال یا اضافه کردن ویژگی های دیگر می شود. اما برای توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال جدید این امکان وجود دارد که از فورک برای ایجاد سکه ها در اکوسیستم های جدید استفاده کنند.

  • سافت فورک:

به عنوان یک ارتقاء نرم افزاری برای بلاک چین می باشد که جهت اضافه کردن ویژگی‌ها یا عملکردهای جدید، معمولاً در سطح برنامه‌نویسی، به بیت‌کوین و اتریوم استفاده می شود و تا زمانی که توسط همه کاربران پذیرفته شود، به مجموعه استانداردهای جدید یک ارز تبدیل می شود.از آنجایی که نتیجه نهایی ارتقا همان بلاک چین است، تغییرات با بلوک‌های پیش فورک سازگار هستند.

  • هارد فورک:

زمانی که، کد آنقدر تغییر کند که نسخه جدید با بلوک های قبلی هیچ سازگاری ندارد هارد فورک اتفاق می افتد. در این سناریو، بلاک چین به دو بخش تقسیم می شود: بلاک چین اصلی و نسخه جدید که از مجموعه قوانین جدید پیروی می کند. این فرآیند یک ارز دیجیتال کاملاً جدید ایجاد می کند و منبع بسیاری از سکه های شناخته شده است. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین کش و بیت کوین گلد از طریق هارد فورک از بلاک چین اصلی بیت کوین خارج شدند.

هارد فورک
هارد فورک

دلایل ایجاد فورک ها

همانند همه نرم افزارها که نیاز به ارتقا دارند، بلاک چین ها نیز به دلایل زیر بروزرسانی می شوند:

  • افزودن قابلیت های بیشتر
  • مقابله با خطرات امنیتی
  • حل اختلاف در جامعه در مورد جهت گیری ارز دیجیتال

 

 چگونه فورک ها چشم انداز ارز دیجیتال را تغییر می دهند؟

مجموعه ای از کدها که برای اجرای «قرارداد هوشمند» طراحی شده اند تا به‌طور خودکار دسته ای از اقدامات از پیش تعیین‌شده را با رعایت معیارهای خاص اجرا ‌کنند، بلاک چین اتریوم نامیده می شود. برنامه های کاربردی این قرارداد هوشمند، تمامی حوزه ها از بازی گرفته تا ابزارهای لجستیکی و برنامه های DeFi را در برمی گیرد.

می‌توانید بلاک چین اتریوم رابه‌عنوان پلتفرمی که همه این برنامه‌ها را اجرا می‌کند، شبیه به سیستم‌عامل یک رایانه در نظر بگیرید. دراین قیاس، فورک های مختلف اتریوم : اتریوم، اتریوم کلاسیک، اتریوم 2.0  مانند نسخه های جدیدتر یک سیستم عامل می باشند که ویژگی ها یا کاربردهایی را اضافه می کنند که نسخه های قبلی ممکن است فاقد آن باشند.

یک فورک قدیمی‌تر را می توان به‌عنوان یک پلتفرم باثبات و امتحان پس داده درنظر گرفت ، در حالی که یک فورک جدیدتر ممکن است راه‌های کاملاً جدیدی را برای تعامل با آن به توسعه‌دهندگان ارائه دهد. «سافت فورک» را به‌عنوان ارتقای نرم‌افزار و «هارد فورک » را به‌عنوان یک سیستم عامل کاملاً جدید در نظر بگیرید.

 

تاثیر فورک بر قیمت ارز دیجیتال

به طور کلی تاثیر فورک بر قیمت ارز غیرقابل پیش بینی است. به عنوان مثال، هارد فورک BTC یا BCH در آگوست 2017 منجر به  ناپدید شدن سکه قدیمی ارز و ظهور یک سکه جدید بود. آخرین نسخه بیت کوین کش در نهایت از نسخه قدیمی پیشی گرفت، اما موفقیت بلندمدتی نبود. این امر، منجر به کاهش ارزش کل هر دو سکه به صفر شد.

تاثیر هارد فورک بر قیمت ارز دیجیتال

هارد فورک یک تقسیم بلاک چین است که باید حل شود و تغییری می باشد که امنیت ارز را کمتر می کند در حالی که فورک برای بهبود سیستم طراحی شده است، اثرات آن بر قیمت غیرقابل پیش‌بینی است و منجر به تقسیم بلاک چین جدید می شود. اگرچه آخرین نسخه یک ارز دیجیتال چیز خوبی برای معامله گران است، اما می تواند تأثیر زیادی بر قیمت آن بگذارد.

وقتی کریپتو تحت یک هارد فورک قرار می گیرد، ممکن است یک رویداد مخرب باشد که معامله گران را از ماینرها و سایر معامله گران جدا کند. نسخه اصلی یک ارز دیجیتال هنوز در گردش است و نسخه جدید احتمالاً توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هارد فورک به طور قابل توجهی بر قیمت ارز دیجیتال تاثیر می گذارد،در حالی که می تواند قیمت بی ثباتی ایجاد کند، می تواند به طور چشمگیری بر حوزه بیت کوین نیز تأثیر بگذارد.به عبارتی می توان گفت که فورک، یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری است که نحوه عملکرد بلاک‌چین یک ارز دیجیتال را تغییر می‌دهد و شبیه به روز رسانی اپلیکیشن است. آنها نسخه قدیمی را با یک نسخه جدید در هارد فورک جایگزین خواهند کرد.

معامله گران ممکن است نسخه قدیمی را برای پیوستن به آخرین نسخه رها کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سکه اصلی ارزش خود را از دست می دهد. هنگامی که یک ارز دیجیتال فورک می کند، بین ماینرها و معامله گران تقسیم می شود.

نتیجه تقسیم بین سکه ها است که می تواند به نفع هر دو طرف باشد. در مورد بیت کوین، هارد فورک یک ارز دیجیتال را به دو ارز مختلف تقسیم می کند. فورک بیت کوین می تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت یک ارز دیجیتال داشته باشد. نوسانات و پتانسیل آن برای یک نسخه جدید در بازار ارزهای دیجیتال احتمالاً قیمت یک رمزارز خاص را بالا خواهد برد.