متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

متاورس چیست و چرا در حوزه ارزهای دیجیتال اهمیت دارد؟

اصطلاح «متا» به معنای «فراتر» است در حالی که «ورس» به جهان هستی اشاره دارد. به عبارتی دیگر، فراجهان ما را به فضایی فراتر از کیهان سوق می دهد و به سطوح جدید هستی و تجربیات جدید در واقعیت مجازی می برد. متاورس یک واقعیت افزوده است که در آن می‌توانیم به صورت مجازی ملاقات کنیم و قلمروهایی فراتر از دسترس فیزیکی را کشف کنیم. در متاورس، می‌توانیم در حین همکاری و تعامل با دیگران، از یک تجربه کاملاً سه بعدی فراگیر لذت ببریم.

در حالی که متاورس امروزی عمدتاً بر روی پلتفرم‌های بازی (گیم) متمرکز است، ابزارها و گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله:

 • فروشگاه های الکترونیکی
 • ابزارهای محل کار
 • پلتفرم های رسانه های اجتماعی
 • ابزارهای سرمایه گذاری
 • جشنواره ها و رویدادها

متاورس مفهوم جدیدی نیست اما علاقه به آن زمانی افزایش یافت که فیسبوک وارد بازار شد و خود را به متا تغییر نام داد و باعث ایجاد هیاهو در عرصه رمز ارزها شد. این هیاهو منجر به افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها برای ارزهای دیجیتال مرتبط با متا و افزایش علاقه به پلتفرم‌های متاورس شده است.

با این حال، وقتی صحبت از امکانات فراوان متاورس به میان می‌آید، بازی ها تنها نقطه ی کوچکی از قابلیت های فراوان متاورس محسوب می شوند.

با یک متاورس واقعاً تکامل‌یافته می‌توانیم از کشورها، مرزها، فرهنگ‌ها، برندها و حتی قوانین فیزیک فراتر برویم. ما می‌توانیم از متاورس برای انجام هر کاری که می‌خواهیم همچون کار و بازی تا نیازهای روزمره زندگی، مانند صحبت کردن با پزشک یا مطالعه برای امتحان استفاده کنیم.

کلید باز کردن قفل متاورس در توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و رمزارزهای متاورس یافت می‌شود. توکن‌های غیرقابل تعویض که NFT نیز نامیده می‌شوند، حقوق مالکیت را به دارایی‌های دیجیتال اعطا می‌کنند. مردم می توانند از NFT برای خرید و فروش اموال و آثار هنری مجازی، سفرهای مجازی یا شرکت در جشنواره ها و کنسرت های مجازی استفاده کنند.

رمزارز متاورسی نوعی ارز دیجیتال است که هر پلتفرم متاورس را تأمین مالی می‌کند و ممکن است شامل هزینه‌های بلاک چین، پاداش‌های گره ها، سهام و سایر ویژگی‌های رمزنگاری استاندارد باشد و در نهایت در فرآیند ایجاد پلتفرم‌های دنیای مجازی استفاده می‌شود.

در حالی که متاورس هنوز جدید است، پتانسیل وسیع و احتمالا نامحدودی را برای تغییر شیوه کار، بازی ها و زندگی ما ارائه می دهد. تکامل آن در طول همه‌گیری ویروس کرونا سریع‌تر شده است و اعلامیه فیس‌بوک و تغییر نام به متا احتمالاً همچنان آن را تسریع می کنند، زیرا افراد بیشتری از پتانسیل آن آگاه می‌شوند و در پروژه‌های متاورس ثبت نام می‌کنند. بهترین زمان برای سرمایه گذاری در متاورس حال حاضراست و بهترین راه برای سرمایه گذاری از طریق NFT و رمز ارزهای متاورسی است.

درباره متاورس

می توان متاورس را به عنوان نسل بعدی اینترنت در نظر گرفت با این حال، به جای بزرگراه اطلاعاتی اصلی، تجربه ای کاملاً سه بعدی و فراگیر را ارائه می دهد. شما می توانید از طریق واقعیت مجازی (VR) به متاورس دسترسی داشته باشید.

به جای تایپ کردن روی صفحه کلید و خواندن از طریق صفحه، از نمایشگری مانند هدست واقعیت مجازی یا عینک هوشمند استفاده خواهید کرد و دستگاه‌های ردیابی حرکت به شما امکان می‌دهند آزادانه در متاورس حرکت کنید. شما حتی می توانید با افراد و اشیاء دیگر تعامل داشته باشید.

هیچ نهادی به تنهایی نمی‌تواند مالک متاورس باشد یا نخواهد بود، اگرچه شرکت‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند مانند دیگران آزادانه از متاورس استفاده کرده و با آن درگیر شوند.همچنین هیچ نهاد نظارتی واحدی برای مدیریت متاورس وجود نخواهد داشت و با استفاده از فناوری بلاک چین سازماندهی شده که از تقلب محافظت می کند و محافظت داخلی در برابر تهدیدات امنیتی ارائه می دهد. شما می توانید تراکنش های پولی را با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) انجام دهید.

در حال حاضر، بسیاری از پتانسیل‌های متاورس مفهومی هستند، اما جوامع توسعه دهنده بازی ها سخت تلاش می‌کنند تا آن را از طریق قدرت اینترنت زنده کنند. اولین بلوک‌های این ساختمان فرصت‌های گسترده‌ای برای رشد و توسعه خلاق ارائه می‌دهند و مردم می‌توانند به خدمات متنوع و محصولات یکپارچه با قابلیت‌های جدید هیجان‌انگیز دسترسی داشته باشند.

بسیاری از شرکت ها، از جمله فیس بوک (یا متا) علاقه مند هستند که متاورس را به سطح بعدی ببرند اما رشد و تکامل ارگانیک کلید نهایی موفقیت این دنیای جدید است به عبارتی دیگر، شما کلید موفقیت متاورس هستید.

هیچ شرکت، دولت یا نهادی به تنهایی قدرتی که شما در مورد متاورس به میان می‌آورید را ندارد. برای موفقیت واقعی، متاورس باید غیرمتمرکز بماند و بر افرادی تمرکز کند که از آن استفاده می‌کنند، از آن حمایت می‌کنند، آن را رشد و تکامل می‌دهند.

کاربردهای متاورس

اولین مفاهیم متاورس گریز از واقعیت بود که به مردم آینده ای دیستوپیایی (ویران شهر) را به عنوان فرار از هرج و مرج ارائه می کرد. متاورس امروزی متفاوت است و عمدتاً بر برقراری ارتباط با دیگران متمرکز است و اغلب به شکل بازی است ، تجربیات جهان باز و راه‌های جدیدی برای ارتباط معنادار، ارائه می‌دهد.

با متاورس، می‌توانیم از طریق بازی‌هایی که کاربران هم توسعه می‌دهند و هم بازی می‌کنند، در انواع فعالیت‌های دنیای واقعی و تعاملات اجتماعی شرکت کنیم. این بازی‌ها توسط یک اقتصاد مجازی با ریشه در دنیای واقعی پشتیبانی می‌شوند و راه‌های جدیدی را برای ایجاد ثروت واقعی از طریق کالاهای مجازی مانند املاک زمین مجازی، سهام دیجیتال، توکن‌های غیرقابل تعویض و ارزهای دیجیتال به شما می‌دهند.

برجسته ترین مزیت متاورس این واقعیت است که موانع جغرافیایی را کاملاً بی ربط می کند. هنگامی که در دنیای مجازی هستید، مکان فیزیکی شما دیگر اهمیتی ندارد و به آن محدود نمی شوید. متاورس به عنوان یک فضای خنثی و غوطه‌ور عمل می‌کند که در آن هرکسی می‌تواند آنطور که می‌خواهد به نظر برسد و باعث می‌شود بازیکنان احساس اعتماد به نفس بیشتری کنند.

علاوه بر این، یافتن و ملاقات با افراد و دوستان جدید با علایق و ایده‌های مشابه راحت‌تر خواهد بود، همه اینها در مکان امن خانه شما اتفاق می افتد.

در حال حاضر متاورس حول محور بازی ها می چرخد، از لحاظ هوش مصنوعی (AI)، تطبیق پذیری و کاربرد، چیزهای بیشتری برای ارائه به کاربران دارد از جمله سرگرمی، آموزش، هنر و فرهنگ، خرید و فرصت های اقتصادی. کاربران می توانند به طور مستقیم با افراد مشهور و چهره های عمومی ارتباط برقرار کنند، در کنسرت ها یا جشنواره های مجازی شرکت کنند و دنیای مجازی در دسترس آنها خواهد بود و می‌توانند با برندهای مورد علاقه‌شان به شیوه‌ای جدید و هیجان‌انگیز درگیر شوند .

بازی ها ممکن است در حال حاضر بزرگترین بخش متاورس باشند، اما خرید در مرحله دوم است. کاربران املاک دیجیتال، مد، هنر و قطعات طراحی را می خرند تا از گزینه‌های سفارشی‌سازی بی‌پایان لذت ببرند و همه اینها به لطف NFT و قدرت رمز ارزهای متاورس کار می کند.

یکی از نگرانی‌های اصلی که بسیاری از مردم در مورد متاورس‌ها دارند، اعتیاد است و اینکه چقدر راحت می‌توان زمان را در آن زمان از دست داد. افرادی که برای مدت طولانی در معرض متاورس قرار می گیرند، ممکن است وابستگی خود را به واقعیت از دست بدهند و در موارد شدید، نمیخواهند با دنیای واقعی مواجه شوند زیرا به متاورس معتاد می شوند و به جز زمان خوردن و خوابیدن نیازی به کنار گذاشتن تنظیمات VR خود نداشته باشند.

تا حدودی، امروزه ما این نوع اعتیاد را با گوشی‌های هوشمند تجربه می‌کنیم، مثلا به طورمیانگین آمریکایی‌ها تقریباً ۴ تا ۵ ساعت در روز به صفحه نمایش خیره می‌شوند، اما ممکن است با متاورس اوضاع بدتر شود و باعث مشکلات روانی و سلامتی شود. با این حال، با نظارت کافی و بررسی های ایمنی، ممکن است از این رفتارهای اعتیادآور جلوگیری شود.

ویژگی های لازم برای ساخت متاورس

اگرچه متا آخرین شرکتی است که در متاورس ورود کرده است اما اولین یا تنها شرکتی نیست که به این

فرصت گسترده و هنوز تا حد زیادی استفاده نشده علاقه مند است. مایکروسافت، یونیتی، آمازون، اپیک گیمز و سایر غول‌های فناوری نیز به همراه توسعه‌دهندگان، طراحان و کارآفرینان فناوری، عمیقاً درگیر این حوزه هستند. سازنده تراشه‌های رایانه‌ای انویدیا ، یک پلتفرم بنیادی است که برای ایجاد شبیه‌سازی‌های واقعیت افزوده برای پشتیبانی از متاورس طراحی شده است.

ویژگی اصلی متاورس

 • رویدادهای همزمان که به صورت زنده و در زمان واقعی برای همه کاربران رخ می دهد
 • تجربه ای مستمر که هرگز مکث نمی کند یا پایان نمی یابد
 • تجربه ای که دنیای فیزیکی و مجازی را در بر می گیرد
 • سیستم باز که امکان مشارکت به هر کسی را می دهد

متاورس امروزی همچنین دارای یک اقتصاد کاملاً کارآمد به لطف ارز دیجیتال است. مشاغل و مردم به طور یکسان می توانند با استفاده از رمزارز در این اقتصاد مشارکت کنند. آنها می توانند با استفاده از ارزهای رمزنگاری می توانند املاک مجازی ایجاد کنند، کسب درآمد کنند، سرمایه گذاری کنند و خرید و فروش کنند که سپس می توانند در دنیای واقعی با پول فیات معامله شوند.

متاورس که به عنوان “نسل بعدی اینترنت” تصور می شود از این هم فراتر می رود. متاورس یک واقعیت افزوده است که از طریق قلمرو دیجیتال قابل دسترسی است و از طریق فناوری‌های مختلفی ایجاد شده است که نه تنها اینترنت، بلکه دفتر کل غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند، فناوری سه بعدی و غیره را نیز شامل می‌شود.

ارتباط متاورس با کریپتو(ارز های رمز نگاری)

متاورس به گونه ای طراحی شده که به طور یکپارچه با دنیای فیزیکی و مجازی پیوند داشته باشد و به شما امکان می دهد در یک دنیا آیتم هایی به دست آورید یا بسازید و آنها را در جهان دیگر به اشتراک بگذارید. در دنیایی که می‌توانید حضور مجازی داشته باشید و هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید ، به بودجه نیاز دارید و سرمایه از طریق ارزهای رمزنگاری به دست می‌آید.

بلاک چین متاورس

ارزهای رمزپایه مانند متاورس به فناوری بلاک چین متکی هستند. اینترنتی که ما در حال حاضر استفاده می کنیم یک سیستم توزیع شده اما متاورس غیرمتمرکز است، به این معنی که متعلق به همه کسانی است که به آن دسترسی دارند و مالک آن هستند. همین سیستم غیرمتمرکز توسط شبکه‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

اگرچه متاورس هنوز در مراحل ابتدایی خود است، فناوری بلاک چین تا حدودی بهتر استقرار یافته است. بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده است که به شبکه ای از رایانه ها بستگی دارد. اطلاعات تایید شده و به بلاک چین اضافه می شود و یک رکورد تغییرناپذیر از تراکنش ها و داده ها ایجاد می کند. فناوری بلاک چین ستونی در قلمرو رمزنگاری است اما کاربران دیگری از جمله متاورس نیز در حال ظهور هستند.

بلاک چین متاورس چندین ویژگی آشنا دارد، از جمله به تنهایی بیش از 1100 گره غیرمتمرکز در شبکه اتریوم دارد و همینطور محتوایی قابل حمل، به این معنی که هر چیزی که در متاورس آپلود می کنید می تواند به راحتی به هر پلتفرم دیگری منتقل شود.

با استفاده از بلاک چین متاورس ، شما بازنمایی دیجیتالی از خود و آنچه را که تولید کرده اید ایجاد می کنید و مالک آن هستید. شما می توانید به راحتی و بدون دخالت شخص ثالث به هر چیزی دسترسی داشته باشید، استفاده کنید و وارد یا صادر کنید. شما بر تجربه خود استقلال کامل دارید و می‌توانید از واقعیت مجازی، افزوده، ترکیبی یا توسعه‌یافته یا هر فناوری دیگری استفاده کنید تا از بهترین تعاملات ممکن بدون محدودیت فضای فیزیکی لذت ببرید. افزودن دارایی‌های دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده به سادگی می‌تواند باعث تقویت اقتصاد جهانی شود و به تحقق رویاهای بی‌حد شما کمک کند.

NFT متاورس

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT منحصربه‌فرد هستند و نمی‌توان آنها را با هیچ توکن دیگری معامله کرد. آنها یک دارایی مجازی می باشند که زمینه ساز رشد متاورس هستند و آیتم های ناملموس مانند کلکسیون های درون بازی، تصاویر، فیلم ها یا سایر ویژگی های مجازی را نشان می دهند. مالکیت NFT در بلاک چین ثبت می شود و می توان آن را با دارایی های دیجیتال معامله کرد.

NFTها دارای ویژگی‌های قرارداد هوشمند برای خودکارسازی و اجرای توافق هستند که خرید، فروش یا اعطای دسترسی را آسان می‌کند. این بدان معناست که می‌توانید از NFT نه تنها برای دعوت دیگران به فضای خود، بلکه برای دسترسی به رویدادهای دعوت، مانند جشنواره‌ها، استفاده کنید. در حالی که بسیاری از کاربران از NFT ها به عنوان کلکسیون لذت می برند، دیگران از آنها به عنوان فرصت های سرمایه گذاری، مانند ارزهای دیجیتال، استفاده می کنند.

آیا توکن های متاورس با بقیه تفاوت دارند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض فقط ارز جوامع مختلف دنیای مجازی نیستند. آنها همچنین به رشد متاورس کمک می کنند. برخی از پلتفرم‌های واقعیت مجازی امکان مشارکت را بدون هیچ هزینه‌ای فراهم می‌کنند، اما برای خرید یا تجارت دارایی‌های مجازی، به رمزارز یا توکن‌های مبتنی بر اتریوم مانند MANA، GALA، SAND یا APE نیاز دارید. می توانید این توکن ها را با کالاها، خدمات یا تجربیات مجازی مبادله کنید. همچنین می توانید دسترسی به بازی های دنیای مجازی ساخته شده توسط کاربر را خریداری کنید.

این توکن‌ها روی بلاک چین ثبت می‌شوند و می‌توانند درست مانند دارایی‌هایی که نشان می‌دهند معامله شوند. بازار NFT به شدت رشد یافته است، به طوری که برخی از کاربران متاورس NFT ها را به عنوان کلکسیون می بینند و برخی دیگر از آنها به عنوان سرمایه گذاری استفاده می کنند. توکن ها در نهایت راهی برای داشتن دارایی های دیجیتال در بازی ها، متاورس یا سایر محیط های دیجیتالی هستند.

شرکت های برتر در حال کار بر روی متاورس

 • متا

متا (قبلاً فیس بوک) در حال توسعه متاورس است که به عنوان Horizon Worlds شناخته می شود. این فضا به کاربران اجازه می دهد تا هویت مجازی خود را ایجاد کنند و با استفاده از هدست های واقعیت مجازی مانند Oculus در یک دنیای مجازی سه بعدی واقعی حضور داشته باشند، اما آنها تنها شرکتی نیستند که روی این مفهوم کار می کنند. بیایید برخی از شرکت های دیگر را که بر روی متاورس کار می کنند، بررسی کنیم.

 • NVIDIA

انویدیا، یکی از برترین شرکت‌های هوش مصنوعی و پردازنده‌های گرافیکی، با متا همکاری می‌کند تا اپلیکیشنی به نام Omniverse را برای ایجاد دارایی‌های آماده برای متاورس توسعه دهد. این اپ یک نسخه رایگان دارد که از هنرمندان و همچنین سازندگان محتوا برای ساخت دنیای مجازی و محصولات پشتیبانی می کند. آنها همچنین بخشی از انجمن استانداردهای متاورس به همراه متا، مایکروسافت، یونیتی و دیگران هستند.

 • بازی های حماسی (Epic Games)

یکی از بزرگترین شرکت های بازی با یکی از محبوب ترین موتورهای بازی، Epic Games و موتور Unreal ، در خط مقدم نوآوری و توسعه برای متاورس قرار دارد. آنها از یک بودجه دو میلیارد دلاری در سال 2022 خبر داده اند تا راه را برای توسعه دهندگان بازی برای کشف فرصت های فراوان در متاورس هموار کنند. آنها همچنین در Gala Games سرمایه گذاری و شراکت کرده اند و اولین بازی بلاک چین خود را با هم به نام GRIT راه اندازی می کنند که در فروشگاه Epic Games به صورت زنده عرضه می شود.

 • Roblox

آنها در حال ایجاد یک اقتصاد سازنده هستند در حالی که یک پلتفرم بازی باز را برای همه ارائه می دهند تا دنیای دیجیتال تعاملی خود را ایجاد کند. کاربران می توانند از طریق VR و همچنین فناوری های قدیمی تر مانند اکس باکس وان، رایانه ها، تبلت ها و تلفن های هوشمند دسترسی داشته باشند. Roblox قادر است بازی های متعددی را در پلتفرم خود ارائه دهد و همچنین جهان های مجازی که در آن بازیکنان می

توانند آزادانه با یکدیگر تعامل داشته باشند و حتی می توانند رویدادهای متاورس مانند کنسرت ها را میزبانی کنند. این رویکرد برای ساخت یک مدل کسب و کار برای متاورس محبوبیت پیدا می کند.

 • Sandbox

سندباکس یک متاورس جامعه محور است که از ماین کرافت الهام گرفته شده که سازندگان می توانند از دارایی های وکسل (اشیاء دیجیتال سه بعدی) و تجربیات بازی در بلاک چین کسب درآمد کنند. آنها یک ارز دیجیتال به نام سند دارند و این شرکت بر اقتصاد مجازی خود تأکید می کند که در آن بازیکنان از توکن های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای خرید و فروش بازی های ساخته شده توسط کاربر، اشیاء سه بعدی قابل استفاده در بازی ها، فرود بر روی پلتفرم برای انجام بازی ها و موارد دیگر استفاده می کنند. حتی افراد مشهور مشهور نیز املاک مجازی سندباکس را خریداری کرده اند.

 • Decentraland

دسنترالند اغلب به Second Life، یک بازی آنلاین جهانی محبوب که در سال 2003 راه اندازی شد، تشبیه می شود. آنها متاورس را به عنوان پلتفرمی برای تولیدکنندگان محتوا و شرکت هایی که به دنبال یک رسانه هنری جدید یا هر فرصت تجاری هستند، توسعه می دهند. آنها یک ارز دیجیتال به نام مانا دارند و به کاربران کمک می کنند تا در هنگام خرید قطعات مجازی زمین در فناوری متاورس، برنامه ها و محتوای مختلف را ایجاد کنند و همچنین کسب درآمد کنند.

 • Bored Apes

یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های NFT، Bored Apes یا BAYC نیز متاورس خود را به نام Otherside معرفی کرده‌اند. Otherside یک متاورس سه بعدی است که به نظر می رسد یک قالب بازی برای دارندگان NFT آن ارائه می دهد. Otherside که با مشارکت برندهای Animoca ایجاد شده است توسط ایپ کوین، ارائه می شود. آزمایشگاه یوگا قصد دارد متاورس Bored Ape خود را به یک بازی آنلاین چند نفره تبدیل کند که جهان گسترده NFT را به هم متصل میکند.

قوانین متاورس

از آنجایی که متاورس ها به تازگی شروع به کسب محبوبیت کرده اند، این امر مهمی برای دولت ها است که در نظر بگیرند که چگونه می خواهند متاورس ها را شکل دهند. دولت ها ممکن است بخواهند یک چارچوب نظارتی ایجاد کنند تا سؤالاتی در مورد اینکه چگونه مالیات بر فعالیت های تجاری در متاورس اعمال شوند و همچنین چگونگی حفظ امنیت ملی و محافظت از کاربران در برابر خطرات حریم خصوصی و آزار و اذیت سایبری را پاسخ دهند.

متاورس فرصت‌های اقتصادی جدیدی را باز می‌کند و تقاضای فزاینده‌ای را برای برنامه‌نویسان و هنرمندان ایجاد می‌کند و راه بسیار خوبی برای جوامع به حاشیه رانده شده برای دسترسی برابر و مشارکت در اقتصادهای دیجیتال در حال ظهور با فرصت‌های جدید است. دولت باید اقداماتی را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که متاورس ها باید از زمینه ها و دیدگاه های مختلف برای بررسی مسائل بالقوه، شکاف ها، چالش های دسترسی و سایر اثرات مضر فناوری ها و … استفاده کند. این امرمی‌تواند اطمینان دهد که پلتفرم‌های به‌دست‌آمده برای بیشتر جوامع در دسترس و فراگیر هستند.

آینده متاورس

پرداخت های آنلاین در دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی به خوبی تثبیت شده است. مفهوم ارز دیجیتال مبتنی بر آن فناوری است و NFTها هر دو مفهوم را یک قدم جلوتر می‌برند. در یک اکوسیستم مالی مجازی، ارز دیجیتال به سادگی معنا پیدا می کند و راهی ساده، ایمن و شفاف برای انتقال ارزش از یک کاربر به کاربر دیگر در اختیار مردم قرار می دهد.

با ظهور پلتفرم های مبتنی بر رمزارز، فناوری‌هایی با فرصت‌های تقریباً نامحدود برای رشد در حال تکامل هستند. ارزهای دیجیتال و NFT تا حد زیادی به این رشد دامن می زنند و برای کمک به فناوری برای دستیابی به پتانسیل کامل خود ضروری خواهند بود. چه بخواهید به طور کامل در متاورس غوطه ور شوید و چه به سادگی از مزایای مالی آن لذت ببرید، رمزارز مجوز دسترسی همه جانبه شما به ثروت در هر دو دنیای دیجیتال و فیزیکی است.