توکنومیکس چیست؟

توکنومیکس

توکنومیکس چیست؟

می توان گفت اقتصاد دانان در اقتصاد سنتی، با استفاده از داده های رسمی عرضه پول، بر صدور یک ارز نظارت می کنند و اعدادی که گزارش می کنند معمولاً M1، M2 و با توجه به کشور M3 یا M4 نیز نامیده می شوند. توضیح بیشتر درباره چهار نوع M فراتر از این تحلیل توکنومیکس است اما در این حد  بدانید که M1 اندازه گیری نقدینگی پول است و M2 نقدینگی کمتری دارد و به طور کلی این اعداد به شفافیت و نظارت بر جنبه های مختلف عرضه ارز ، کمک می کنند.

در طول تاریخ، پادشاهان، ملکه ها و دولت ها عادت داشته اند که پول اضافی در کشور خود ایجاد کنند. اداره یک کشور یا جنگیدن بسیار پرهزینه می باشد و افزایش درآمد یا متعادل کردن بودجه همیشه آسان نیست، به این معنی که اغلب از نظر سیاسی مصلحت بر این است که ارز بیشتری صادر شود.

در دنیای مدرن، مواردی مانند کمک‌های مالی بانکی و اتفاقات همه‌گیر، دولت‌های سراسر جهان را ملزم کرده تا مقادیر قابل توجهی ارز جدید را سریعتر ایجاد کنند. در حالی که دولت ها بر این فرآیند نظارت می کنند، ایجاد ارز اضافی می تواند باعث کاهش آهسته یا گاهی سریع در ارزش پول موجود شود. ما به این کاهش در ارزش پول “تورم” می گوییم  به طوریکه قیمت کالایی که می خریم سال به سال افزایش می یابد بیشتر قابل لمس است.

اهمیت توکنومیکس در ارزش ارزهای دیجیتال

توکنومیکس، به عنوان راهنمایی برای درک میزان ارزش یک دارایی در آینده مفید است. به عنوان مثال، بسیاری از افرادی که تازه وارد حوزه ی ارز دیجیتال شده اند، فکر می کنند: «اگر این سکه به اندازه بیت کوین ارزشمند شود، روزی…» در حالی که در واقعیت شاید هرگز این اتفاق نیافتد. به عنوان مثال، بیایید به دو سکه بیت کوین کش و ترون فکر کنیم.

بیت کوین کش همان عرضه کل بیت کوین را دارد، بنابراین فکر کردن به اینکه ممکن است یکی در طول زمان به اندازه دیگری ارزشمند شود، فکر عجیبی نیست. با این حال، با وجود بیش از 100 میلیارد ترون، اگر یک سکه آن هزاران دلار ارزش داشته باشد، ترون باید به با ارزش ترین تجارت تاریخ جهان، تبدیل شود، چقدر احتمال دارد این اتفاق بیفتد؟

در حالی که به نظر می رسد این سؤالات ، پاسخ های پیچیده ای دارند، اما راهی برای بررسی دارایی های رمزنگاری شده ارائه می دهند و اینکه آیا یک دارایی آینده بهتری نسبت به دیگری دارد یا خیر.

توکن چیست؟

یک واحد دیجیتالی از یک رمز ارز که به عنوان یک دارایی خاص یا برای نشان دادن یک کاربرد خاص در بلاک چین استفاده می شود، توکن نامیده می شود. توکن ها در موارد متعددی استفاده می شوند اما رایج ترین آنها ، توکن های امنیتی، کاربردی و حکومتی می باشند.

عرضه و صدور ارزهای دیجیتال و توکن‌های ساخته شده بر روی بلاک چین، زمان‌بندی‌های از پیش تعیین شده و الگوریتمی دارند، این بدان معناست که ما می‌توانیم با کمی دقت پیش‌بینی کنیم که در یک تاریخ مشخص چند سکه ایجاد می‌شود؛ اگرچه این امکان برای اکثر دارایی‌های رمزنگاری وجود دارد که این زمان‌بندی صدور را تغییر دهند اما معمولاً به توافق بسیاری از افراد نیاز دارد و اجرای آن بسیار دشوار است.این امر تا حدودی آسایش و امنیت را برای مالکان فراهم می‌کند زیرا آنها می‌دانند که توکنومیک‌ها و میزان دارایی‌شان به‌گونه‌ای ایجاد می‌شود که بسیار قابل پیش‌بینی‌تر از خلق پول توسط دولت‌ها است.

 

اهمیت توکنومیکس در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

ست کلارمن، یکی از بزرگان سرمایه گذاری در کتاب سرمایه‌گذاری معروف خود به نام « Margin of Safety»  توضیح می‌دهد که در کوتاه‌مدت عرضه و تقاضا به تنهایی قیمت‌های بازار را تعیین می‌کنند. اگر به این حرف باور داشته باشیم و بپذیریم که این مورد درباره دارایی‌های رمزنگاری با استفاده از فناوری بلاک چین همانند بازار سهام اعمال می‌شود، درک عواملی که بر عرضه یا تقاضا تأثیر می‌گذارند برای معامله گران و سرمایه‌گذاران اهمیت حیاتی دارد.

در این صورت، هنگام بررسی توکنومیکس ارز دیجیتال بایستی تعدادی فاکتور را در نظر گرفت، شاید مهمترین چیز این باشد که بدانیم ارز دیجیتال چگونه استفاده خواهد شد. آیا ارتباط واضحی بین استفاده از پلتفرم یا سرویس در حال ساخت و دارایی وجود دارد؟

اگر وجود داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که یک سرویس رو به رشد نیاز به خرید و استفاده داشته باشد که در نهایت به افزایش قیمت کمک می کند. اگر وجود ندارد، توکن برای چه چیزی می تواند استفاده شود؟

 

سوالات مهم دیگری که باید به آنها پاسخ داد عبارتند از

  • در حال حاضر چند سکه یا توکن وجود دارد؟
  • چه تعداد در آینده وجود خواهند داشت و چه زمانی ایجاد خواهند شد؟
  • صاحب سکه ها کیست؟ آیا مواردی در نظر گرفته شده است که در آینده برای توسعه دهندگان عرضه شوند؟
  • آیا اطلاعاتی وجود دارد که نشان دهد تعداد زیادی از سکه ها گم شده، سوخته، حذف شده یا به نوعی غیرقابل استفاده هستند؟

 

مجموع عرضه بیت کوین چیست؟

در مجموع، تنها 21 میلیون بیت کوین تولید خواهد شد. مجموع عرضه بیت کوین به حدود 2140 خواهد رسید. تا آن زمان، تعداد سکه های جدیدی که از طریق فرآیند استخراج ایجاد می شوند، تقریباً هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می یابد. این نصف شدن بیت کوین معروف است و اقتصاد دانان آن را کمبود می نامند، این مکانیسم فشار افزایشی بر قیمت ها ایجاد می کند.

در حالی که 21 میلیون از کل عرضه بیت کوین ممکن است عدد بسیار بزرگی به نظر برسد، در مقایسه با حدود 8 میلیارد نفر روی زمین، بسیار کم است. همین عدم تعادل است که باعث می شود بسیاری از مردم بیت کوین را با طلا مقایسه کنند و آن را به عنوان «پول سخت» تصور کنند.

فرآیند صدور و زمان بندی بیت کوین، به عنوان اولین رمزارز ایجاد شده، راه را برای دیگران هموار کرده است. به عنوان مثال، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی و زی کش نیز دارای سقف 21 میلیون سکه هستند. سایرین مانند لایت کوین از همین چارچوب استفاده می کنند اما تعداد کلی بیشتری دارند.

 عرضه در گردش Dogecoin و Grin

با این حال، سکه هایی وجود دارند که برنامه آنها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، عرضه دوج کوین و گرین مساوی است ، با هر بلوک جدیدی که ایجاد می شود به این معنی است که عرضه توکن آنها اساساً نامحدود است.

تا سپتامبر 2021 عرضه در گردش Dogecoin بدون حداکثرعرضه ثابت برابر 131.13 میلیارد است و علیرغم بیت کوین که عرضه ی آن هر سال کاهش می یابد، عرضه تورمی دارد. طرفداران Dogecoin که میلیاردرهای با سابقه هستند استدلال می کنند که این توکنومیک Dogecoin است که آن را تبدیل به یک ارز قابل استفاده می کند.  بنیانگذاران گرین نیز امیدوارند که این ویژگی باعث شود که قیمت ثابت نگه داشته شود و در نتیجه تبدیل به یک ارز قابل استفاده تر شود. سالها طول می کشد تا بفهمیم که آیا این اتفاق واقعا می افتد یا خیر.

در بین این دو موقعیت، تعداد زیادی سکه و توکن‌ وجود دارند که بسیاری از آنها روی اتریوم کار می‌کنند و حداکثر عرضه را دارند، این تعداد بسیار زیاد است، به عنوان مثال، ترون مجموعاً بیش از 100 میلیارد عرضه دارد. همچنین شرایطی وجود دارد که تعداد سکه ها یا توکن ها کاهش می یابد. برخی از پروژه‌ها قوانینی را ایجاد کرده‌اند که در آن تعداد معینی از توکن ها سوزانده می‌شود ، به این معنی که آنها به کیف پولی که قابل بازیابی نیست در بازه‌های زمانی تعیین‌شده منتقل می‌شوند. سوزاندن معمولاً به کارمزدهای عملیاتی مربوط می شود، به طوریکه هر چه یک دارایی بیشتر استفاده شود، توکن های آن سریعتر سوزانده می شود.