NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT چیست

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن NFT که مانند سایر ارزهای دیجیتال، در پلتفرم بلاک‌چین فعالیت می‌کند، این روزها یکی از محبوب‌ترین و مورد بحث‌ترین مفاهیم در دنیای ارزهای دیجیتال است.NFT‌ ها یک نوع غیرقابل تعویض و اختصاصی از ارزهای دیجیتال هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای NFT به زبان ساده بپردازیم.به طور کلی دنیای گسترده ارز دیجیتال (کریپتو کارنسی) به دو نوع کوین و توکن تفسیم می شود. به طوریکه کوین ها مانند بیت کوین قابل استخراج می باشند و شبکه مختص خود را دارند اما توکن ها قابل ساخت روی شبکه های دیگر نیز می باشند و نیازی به ماینینگ ندارند.

اصطلاح کالای قابل تعویض توسط اقتصاددانان برای توصیف کالاهایی استفاده می‌شود که اساساً قابل تعویض هستند: یک بشکه نفت خام با بشکه‌ای دیگر یکسان است، یک سکه یورو با سکه ای دیگر. با این حال، دنیای دیجیتال شاهد افزایش سریع تقاضا برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بوده است.NFT یک سند رمزنگاری است از مالکیت یک آیتم منحصر به فرد که در یک بلاک چین کدگذاری شده است.NFT ثبت می کند که صاحب چیزی هستید، اما خودش همان چیز نیست. به آن مانند سند یک خانه فکر کنید. در حال حاضر اکثر NFT ها بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد می شوند.

البته ناگفته نماند که در سال ۲۰۲۱ استفاده از این توکن‌‌ها گسترش پیدا کرد به همین خاطر بلاکچین‌های دیگری از جمله بایننس اسمارت چین هم میزبانی از NFT  را شروع کردند.توکن‌های غیرقابل تعویض هر دارایی را می‌توانند به صورت دیجیتالی نشان دهند، از جمله دارایی‌های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های واقعی مانند املاک و مستغلات. نمونه‌های دیگری از دارایی‌هایی که NFT می‌توانند نشان دهند شامل موارد درون بازی مانند آواتارها، کلکسیون‌های دیجیتال و غیر دیجیتال، نام‌های دامنه و بلیط‌ های رویداد هاست.

در دنیای دیجیتال اقلامی مانند عکس دیجیتال، کتاب دیجیتال، آهنگ و … با مشکل کپی رایت و حق مالکیت روبرو هستند. فرض کنید شما یک عکس با دوربین خود میگیرید، می توانید عکس خود را در شبکه بلاکچین به NFT تبدیل کنید تا مالکیت آن در شبکه بلاکچین به اسم شما ثبت شود تا در هربار استفاده از آن به راحتی بتوان مالک اصلی اثر را شناسایی کرد.

نحوه خرید NFT

به طور کلی بسیاری از NFT ها را فقط می توانید با ارز اتریوم خریداری کنید، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال و ذخیره آن در کیف پول دیجیتال معمولا اولین قدم است. سپس می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea ، Rarible و SuperRare خریداری نمایید.

نحوه کار NFT

NFTها توکن‌های فردی هستند که اطلاعات ارزشمندی در آنها ذخیره می‌شود و از آنجایی که ارزششان عمدتاً به عرضه و تقاضا مرتبط است، می‌توان آن‌ها را مانند سایر اشکال فیزیکی هنری خرید و فروش کرد. داده‌های منحصربه‌فرد NFTها بازرسی و تأیید مالکیت آن‌ها و انتقال توکن‌ها بین مالکان را آسان می‌کنند. NFT ها «غیر قابل معاوضه» هستند، به این معنی که هر NFT منحصر به فرد است و نمی‌توان آن را با یک مورد مشابه از همان نوع جایگزین کرد. برخلاف دارایی‌های دیجیتال، که «تعویض‌پذیر» هستند، به این معنی که آنها را به طور متقابل می‌توان با یک کالای مشابه از همان نوع مبادله کرد و ارزشی برابر دارند.

مزایای توکن NFT

مطمئناً، ایده نمایش دیجیتالی دارایی‌های فیزیکی، چیز جدید نیست.با این حال، هنگامی که این مفاهیم با مزایای یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری قراردادهای هوشمند ترکیب می‌شوند، به نیرویی قوی برای تغییر تبدیل می‌شوند.

شاید واضح ترین مزیت NFT ها کارایی بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می کند و واسطه ها را حذف می کند.NFT هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می دهند، نیاز به واسطه ها را از بین می برند و به هنرمندان اجازه می دهند که مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.همچنین سبب بهبود فرآیندهای تجاری می شوند.به عنوان مثال، یک NFT برای یک بطری نوشیدنی، تعامل بازیگران مختلف در زنجیره تامین را آسان‌تر می‌کند و به ردیابی منشأ، تولید و فروش آن در کل فرآیند کمک می‌کند.

همچنین NFT ها برای مدیریت هویت عالی هستند. گذرنامه های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در ورودی و خروجی فرودگاه ها و …  ارائه شوند. با تبدیل گذرنامه های فردی به NFT، که هر کدام ویژگی های شناسایی منحصر به فرد خود را دارند، فرآیندهای ورود و خروج برای حوزه های قضایی را می توان ساده کرد. با گسترش این مورد استفاده، NFT ها می توانند یک هدف مدیریت هویت را در قلمرو دیجیتال نیز انجام دهند.

NFT ها می‌توانند در املاک و مستغلات برای ساده‌سازی و سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها، فعال کردن قراردادهای هوشمند برای املاک (اجازه پرداخت خودکار) یا حتی ایجاد خدمات اجاره غیرمتمرکز خانه استفاده شوند. همه این‌ها با محافظت از داده‌های حساس مانند جزئیات کارت اعتباری انجام می‌شوند.

موارد استفاده از توکن‌های غیر قابل معاوضه

  • اطمینان از اصالت محصولات
  • مالکیت معنوی و اختراعات
  • گواهینامه‌های آکادمیک
  • زنجیره تامین
  • صنعت بازی
  • تهیه بلیط
  • ردیابی آثار هنری
  • رای دادن
  • سوابق پزشکی و تایید هویت