ICO چیست؟

ICO چیست؟

​به تکنیک سرمایه گذاری جمعی که پروژه های بلاک چین برای افزایش سرمایه و ایجاد یک ارز دیجیتال جدید از آن استفاده می کنند، عرضه اولیه سکه (ICO) نامیده می شود. در نگاه اول، ICO ها تفاوت چندانی با IPO ها (عرضه اولیه به عموم) ندارند، زمانی که شرکت ها شروع به فروش سهام در بورس کنند، شرکتی که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد یک سکه، برنامه یا سرویس جدید است، می تواند یک ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی کند.

سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند با خرید یک سکه اولیه، یک توکن جدید صادر شده توسط شرکت را دریافت کنند که این توکن ممکن است دارای برخی کاربردهای مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شرکت ارائه می‌کند یا نشان دهنده سهمی در شرکت یا پروژه باشد.

نحوه کار ICO

هنگامی که پروژه ارز دیجیتال بخواهد از طریق ICO پول جمع‌آوری کند، اولین قدم سازمان‌دهندگان پروژه، تعیین نحوه ساختار سکه است. ICO ها را می توان به چند روش مختلف ساختار داد، از جمله:

عرضه ثابت و قیمت ثابت: یک شرکت می تواند یک هدف یا محدودیت بودجه خاصی را تعیین کند، به این معنی که هر توکن فروخته شده در ICO دارای قیمت از پیش تعیین شده است و کل عرضه توکن ثابت است.

عرضه ثابت و قیمت پویا: یک ICO می‌تواند یک عرضه ثابت از توکن‌ها و یک هدف تأمین مالی پویا داشته باشد ،به این معنی که مقدار وجوه دریافتی در ICO قیمت کلی هر توکن را تعیین می‌کند.

عرضه پویا و قیمت ثابت: برخی از ICOها عرضه توکن پویا اما قیمت ثابت دارند، به این معنی که میزان سرمایه دریافتی تعیین کننده عرضه است.

انتشار وایت پیپر

پروژه رمز ارز معمولاً یک کتاب راهنما (وایت پیپر) ،در کنار ساختار ICOایجاد می کند که از طریق وب سایت جدیدی که به توکن اختصاص داده شده در اختیار سرمایه گذاران بالقوه قرار می دهد. مروجین پروژه از وایت پیپر برای توضیح اطلاعات مهم مرتبط با ICO استفاده می کنند:

  • پروژه در مورد چیست؟
  • نیازی که پروژه برطرف خواهد کرد
  • پروژه به چه مقدار پول نیاز دارد؟
  • بنیانگذاران چه تعداد از توکن های مجازی را حفظ خواهند کرد؟
  • چه نوع پرداختی (کدام ارزها) پذیرفته خواهد شد؟

مدت زمان اجرای کمپین ICO

پروژه وایت پیپر خود را به عنوان بخشی از کمپین ICO منتشر می کند که برای تشویق علاقه مندان و حامیان به خرید برخی از توکن های پروژه طراحی می کند. سرمایه‌گذاران معمولاً می‌توانند از فیات یا ارز دیجیتال برای خرید توکن‌های جدید استفاده کنند و بسیار رایج است که سرمایه‌گذاران با استفاده از سایر اشکال رمزارز مانند بیت‌کوین یا اتریوم پرداخت خود را انجام دهند. این توکن های تازه منتشر شده مشابه سهام فروخته شده به سرمایه گذاران در طول IPO هستند.

چه اتفاقی برای سرمایه ها می افتد؟

اگر پول جمع‌آوری‌شده در یک ICO کمتر از حداقل مقدار مورد نیاز طبق معیارهای ICO باشد، ممکن است وجوه به سرمایه‌گذاران پروژه بازگردانده شود و ICO ناموفق تلقی می شود. اگر الزامات بودجه در مدت زمان مشخص برآورده شود، پول جمع‌آوری‌شده برای دستیابی به اهداف پروژه هزینه می‌شود.

 

چه کسی می تواند یک ICO راه اندازی کند؟

یک ICO را هر کسی می تواند راه اندازی کند در حال حاضردر ایالات متحده با وجود مقررات بسیار کم درباره ICOها ، هر کسی که به فناوری مناسب دسترسی داشته باشد، مجاز است یک ارز دیجیتال جدید راه‌اندازی کند. اما این فقدان مقررات همچنین به این معنی است که ممکن است کسی هر کاری که لازم است انجام دهد تا شما را متقاعد کند که ICO قانونی دارد و با پول شما فرار کند. از بین همه راه‌های ممکن تأمین مالی، یک ICO احتمالاً یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کلاهبرداری است.

 

نحوه خرید ICO

اگر قصد خرید ICO جدیدی را دارید که در مورد آن شنیده اید، اولین قدم این است که اطمینان حاصل شود افرادی که ICO را ارائه می دهند واقعی و پاسخگو هستند. در مرحله بعد، تاریخچه رهبران پروژه در حوزه رمز ارزها و بلاک چین را بررسی کنید. اگر به نظر می رسد که این پروژه کسی را با تجربه مرتبط و تأیید شده درحوزه رمز ارز ندارد، این یک پرچم قرمز است.

حتی اگر کسی بتواند یک ICO ایجاد و راه‌اندازی کند، به این معنی نیست که همه باید این کار را انجام دهند. بنابراین اگر به سازماندهی یک عرضه اولیه سکه فکر می کنید، از خود بپرسید که آیا کسب و کار شما به طور قابل توجهی از آن سود می برد.

نکات مهم

فعالیت ICO در سال 2019 به خاطر مبهم بودن قوانین ICOها ، به طور چشمگیری کاهش یافت. سرمایه‌گذاران می‌توانند تحقیق کنند و ICOهایی را پیدا کنند که در آن شرکت کنند، اما هیچ راه مطمئنی برای اطلاع از آخرین عرضه‌های اولیه سکه وجود ندارد. می‌توانید از وب‌سایت‌هایی مانند «TopICOlist.com» و وب‌سایت‌هایی استفاده کنید که ICO‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کنند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه‌گذار هنگام سرمایه‌گذاری در یک ICO در معرض کلاهبرداری قرار نگیرد. برای جلوگیری از کلاهبرداریمی توانید نکات زیر را رعایت کنید:

اطمینان حاصل کنید که توسعه دهندگان پروژه می توانند به وضوح اهداف خود را تعریف کنند. ICOهای موفق معمولا دارای وایت پیپرهای ساده و قابل فهم با اهداف واضح و مختصر هستند.

سرمایه گذاران باید از شرکتی که ICO راه اندازی می کند انتظار شفافیت 100% داشته باشند.

شرایط و ضوابط قانونی ICO را مرور کنید. از آنجا که قانون گذاری سنتی عموماً در این فضا نظارت ندارند، سرمایه گذار مسئول اطمینان از قانونی بودن ICO است.

اطمینان حاصل کنید که وجوه ICO در یک کیف پول امانی ذخیره می شود. این نوع کیف پول به کلیدهای دسترسی چندگانه نیاز دارد که محافظت مفیدی را در برابر کلاهبرداری فراهم می کند.

برخی از ICO ها نیاز دارند که از یک ارز دیجیتال دیگر برای سرمایه گذاری در یک ICO استفاده شود، بنابراین ممکن است برای سرمایه گذاری در پروژه نیاز به خرید سکه های دیگری داشته باشید.

تبلیغاتICO

ICOها می توانند حجم قابل توجهی از تبلیغات ایجاد کنند و سایت های آنلاین متعددی وجود دارد که سرمایه گذاران برای بحث در مورد فرصت های جدید گرد هم می آیند. بازیگران ، مجریان، افراد مشهور یا سایر کسانی که وجهه مثبت دارند، مانند استیون سیگال نیز فالوورها یا طرفداران خود را تشویق کرده‌اند که روی یک ICO جدید سرمایه‌گذاری کنند.

با این حال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار هشداری به سرمایه‌گذاران منتشر کرد مبنی بر اینکه استفاده افراد مشهور از رسانه‌های اجتماعی برای تأیید ICOها بدون افشای پاداشی که دریافت کرده‌اند، غیرقانونی است. سرمایه گذارانی که به دنبال شرکت در ICO هستند باید قبل از شرکت با ارزهای دیجیتال آشنا شوند و همه چیز را در مورد یک ICO بدانند. از آنجایی که ICO ها به سختی تنظیم می شوند، سرمایه گذاران آینده نگر باید در هنگام سرمایه گذاری احتیاط کنند.