معاملات اسپات

معاملات اسپات

معاملات اسپات

به خرید و فروش مستقیم ابزارها و دارایی های مالی مانند ارزهای دیجیتال، فارکس، سهام یا اوراق قرضه، بازار اسپات گفته می شود و تحویل دارایی در آن اغلب فوری است. معاملات اسپات در بازارهای اسپات انجام می‌شود که مبتنی بر صرافی یا خارج از صرافی(مستقیم بین معامله‌گران) است.

زمانی که در بازارهای اسپات معامله می‌کنید فقط می‌توانید از دارایی‌های خود استفاده کنید و هیچ اهرم یا مارجینی وجود ندارد.احتمالاً بیش از آنچه فکر می کنید با این نوع بازار و معاملات آن آشنا هستید. برخی از محبوب ترین بازارها مانند NASDAQ یا NYSE (بورس سهام نیویورک)، بازارهای اسپات هستند.

صرافی های متمرکز برای معاملات اسپات، انطباق با مقررات، امنیت، حضانت و سایر عوامل را مدیریت می کنند تا تجارت را آسان تر کنند و کارمزد تراکنش را دریافت می کنند. صرافی های غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند بلاک چین خدمات مشابهی را ارائه می دهند.

معاملات اسپات راهی ساده برای سرمایه گذاری و معامله ارائه می دهد. احتمالا اولین تجربه شما هنگام سرمایه گذاری در رمز ارز، یک معامله اسپات در یک بازار اسپات خواهد بود، برای مثال خرید ارز دیجیتال BNB به قیمت بازار و نگه داری آن.

بازار اسپات چیست؟

به بازارمالی که به روی عموم باز است و دارایی‌ها بلافاصله معامله می‌شوند بازار اسپات می گوییم. خریدار با ارزفیات یا وسیله مبادله دیگری دارایی را از فروشنده خریداری می کند، تحویل دارایی اغلب فوری است اما آنچه معامله می شود بستگی دارد.

این بازار به عنوان بازار نقدی نیز شناخته می شود زیرا معامله گران پرداخت های خود را از قبل انجام می دهند. بازارهای اسپات به اشکال مختلفی وجود دارند و اشخاص ثالث که به عنوان صرافی شناخته می شوند، معمولا معاملات را تسهیل می کنند. همچنین می توانید در معاملات خارج از صرافی (OTC) مستقیماً با دیگران معامله کنید.

معاملات اسپات چیست؟

معامله‌گران اسپات سعی می‌کنند با خرید دارایی‌ها و امید به افزایش ارزش آن‌ها در این بازار سود کسب کنند به طوریکه زمانی که قیمت افزایش داشت، دارایی های خود را بفروشند تا سود کسب کنند. معامله گران اسپات همچنین می توانند معامله شورت انجام دهند، این فرآیند شامل فروش دارایی های مالی و خرید مجدد بیشتر در صورت کاهش قیمت است.

قیمت فعلی بازار یک دارایی به عنوان قیمت لحظه ای شناخته می شود. با استفاده از سفارش بازار در صرافی، می‌توانید دارایی‌های خود را فوراً با بهترین قیمت در دسترس، خریداری یا بفروشید. با این حال،هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بازار در حین اجرای سفارش شما تغییر نکند.همچنین ممکن است حجم کافی برای برآورده کردن سفارش شما با قیمتی که می‌خواهید وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر سفارش شما 10 اتریوم با قیمت اسپات است اما فقط 3 مورد آن پیشنهاد می شود، باید بقیه سفارش خود را با اتریوم با قیمت متفاوتی پر کنید.

قیمت‌های اسپات در زمان واقعی به‌روزرسانی می‌شوند و هنگامی که سفارش‌ها با قیمت مطابقت پیدا می کند، تغییر می‌کنند. معاملات اسپات خارج از صرافی متفاوت عمل می کند، می‌توانید مبلغ و قیمت ثابتی را مستقیماً از طرف دیگری بدون دفترچه سفارش تأمین کنید. با توجه به دارایی، تحویل فوری یا معمولاً با فرمول T+2 روز است. T+2 تاریخ معامله (Trade) به اضافه دو روز کاری است.

بازار بورس و سهام مستلزم انتقال گواهی فیزیکی بود، قبلا بازار ارز نیز ارزها را از طریق پول نقد فیزیکی یا سپرده منتقل می کرد. اکنون با سیستم های دیجیتالی، تحویل تقریباً بلافاصله انجام می شود. با این حال، بازارهای ارز دیجیتال 24 ساعته کار می کنند و معمولاً معاملات فوری را امکان پذیر می کنند. با این حال، انتقال در معاملات همتا به همتا یا OTC ممکن است بیشتر طول بکشد.

تفاوت معاملات صرافی و خارج از صرافی

هر بازار اسپات تفاوت های خاص خود را دارد، اکثر افراد معاملات اسپات را در صرافی‌ها انجام می‌دهند و فقط به یک مکان محدود نمی شود، همچنین می‌توانید مستقیماً بدون شخص ثالث با دیگران معامله کنید. همانطور که گفته شد این خرید و فروش ها به عنوان معاملات خارج از صرافی شناخته می شوند.صرافی به عنوان یک واسطه بین فعالان بازار و نگهبان دارایی های معامله شده عمل می کند و به دو صورت متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می شود.

صرافی متمرکز

صرافی متمرکز، معاملات دارایی هایی مانند ارزهای دیجیتال، فارکس و کالاها را مدیریت می کند. برای استفاده از یک صرافی متمرکز، باید حساب خود را با فیات یا ارز دیجیتالی که می خواهید معامله کنید، شارژ کنید. صرافی متمرکز باید اطمینان حاصل کند که تراکنش ها به خوبی انجام می شوند، سایر مسئولیت‌ها عبارتند از انطباق با مقررات، KYC (احراز هویت)، قیمت‌گذاری منصفانه، امنیت و حفاظت از مشتری. در مقابل، صرافی برای تراکنش‌ها، فهرست‌بندی‌ها و سایر فعالیت‌های تجاری، کارمزد دریافت می‌کند. به همین دلیل، صرافی‌ها تا زمانی که کاربر و حجم معاملات کافی داشته باشند می‌توانند در هر دو بازار گاوی و خرسی سود ببرند.

صرافی غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز (DEX) نوع دیگری از صرافی است که بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال دیده می شود. یک DEX بسیاری از خدمات اولیه مشابه یک صرافی متمرکز را ارائه می دهد، با این حال DEX ها با استفاده از فناوری بلاک چین، سفارشات خرید و فروش را مطابقت می دهند. در بیشتر موارد، کاربران صرافی غیرمتمرکز نیازی به ایجاد حساب ندارند و می‌توانند مستقیماً با یکدیگر معامله کنند، بدون اینکه نیازی به انتقال دارایی‌ها به صرافی باشد.

معاملات مستقیماً از کیف پول معامله‌گران و از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. قراردادهای هوشمند تکه هایی از کدهای خود اجرا شونده در یک بلاک چین هستند. بسیاری از کاربران تجربه DEX را ترجیح می دهند زیرا حریم خصوصی و آزادی بیشتری را نسبت به صرافی های معمولی فراهم می کند. با این حال، باید مواردی را نیز در نظر داشته باشند. به عنوان مثال، فقدان احراز هویت و پشتیبانی از مشتری می تواند در صورت بروز مشکل ، مسئله ساز شود.

معاملات بدون واسطه

به معاملات بدون واسطه، معاملات خارج از صرافی گفته می شود. دارایی های مالی و اوراق بهادار مستقیماً بین کارگزاران، معامله گران و دلالان معامله می شود. معاملات اسپات در بازار خارج از صرافی از روش های ارتباطی متعددی برای سازماندهی معاملات، از جمله تلفن و پیام های فوری استفاده می کند.

معاملات فراصرافی مزایایی از جمله عدم نیاز به استفاده از دفترچه سفارش دارد. اگر دارایی را با نقدینگی کم معامله می‌کنید، مانند کوین هایی با حجم بازار کم، یک سفارش بزرگ می‌تواند باعث لغزش شود. صرافی اغلب نمی تواند سفارش شما را به طور کامل با قیمت مورد نظر تکمیل کند، بنابراین برای تکمیل سفارش باید قیمت های بالاتری را در نظر بگیرید. به همین دلیل، معاملات بزرگ فراصرافی اغلب قیمت های بهتری دارند.

توجه داشته باشید که حتی دارایی‌های نقدی مانند بیت کوین نیز می‌توانند در زمانی که سفارش‌ها بیش از حد بزرگ هستند دچار لغزش شوند. بنابراین سفارش های بزرگ بیت کوین نیز می توانند از معاملات فراصرافی بهره مند شوند.

تفاوت بازارهای اسپات و بازارهای فیوچرز

قبلاً اشاره کردیم که بازارهای اسپات معاملات را با تحویل فوری انجام می دهند در حالیکه، بازار فیوچرز دارای قراردادهایی است که در تاریخ آینده پرداخت شده است. خریدار و فروشنده توافق می کنند که مقدار معینی از کالا را با قیمت مشخصی در آینده مبادله کنند، زمانی که قرارداد در تاریخ تسویه سررسید می شود، خریدار و فروشنده معمولاً به جای تحویل دارایی، به صورت نقدی تسویه حساب می کنند.

تفاوت بین معاملات اسپات و معاملات مارجین

معاملات مارجین در برخی از بازارهای اسپات وجود دارد، اما مانند معاملات اسپات نیست. معاملات اسپات مستلزم آن است که بلافاصله دارایی را به طور کامل خریداری کرده و تحویل بگیرید. در مقابل، معاملات مارجین به شما امکان می دهد وجوهی را با بهره از شخص ثالث قرض کنید که به شما امکان می دهد پوزیشن های بزرگ تری را باز کنید. به این ترتیب، معاملات مارجین سودهای قابل توجه بیشتری را می دهد گرچه زیان های احتمالی را نیز افزایش می دهد، بنابراین باید مراقب باشید که تمام سرمایه اولیه خود را از دست ندهید.