بالاترین قیمت تاریخی، که اغلب به اختصار ATH خوانده می شود، به معنای بالاترین قیمت یک دارایی است. این اصطلاح برای دهه ها در بازارهای مالی سنتی، هنگامی که به سهام اشاره می شد، استفاده می شود. منظور از ATH در رمز ارزها بالاترین قیمت یک ارز دیجیتال است. قیمت‌ها بین صرافی‌ها متفاوت خواهد بود، اما میانگین وزنی بین صرافی‌ها محاسبه می‌شود تا قیمت اعلام شده را نشان دهد.

با توجه به حجم معاملاتی که رخ می دهد، ATH  ممکن است قیمت بالاترین معامله تکی نباشد، بلکه بالاترین میانگین روزانه یا نمونه قیمت در روز ثبت بالاترین قیمت باشد. چندین شاخص توسط وب‌سایت‌های جمع‌آوری کننده قیمت و ارزش ارزهای دیجیتال مختلف، از جمله CoinMarketCap، Coin Gecko و Coindesk استفاده می‌شود. همه روش‌های محاسبه کمی تفاوت دارند، اما همه قیمت تقریبا یکسانی دارند.

ATH بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، بیشترین توجه را در دنیای ارزهای دیجیتال و فراتر از آن به خود جلب می کند. ATHبیت کوین در دوره صعودی کریپتو در سال 2017 به دست آمد، زمانی که در 18 دسامبر همان سال به نزدیک به 20000 دلار رسید.

در واقع، بسیاری از ATH ها برای بسیاری از آلتکوین ها نیز در این زمان به دست آمدند، از جمله برای اتر (ETH)، لایت کوین (LTC) و XRP . نزدیک به سه سال طول کشید تا ATH بیت کوین به بالاترین حد خود برسد. این امر در 10 نوامبر 2021 رخ داد.

هنگامی که یک دارایی به ATH خود می رسد، به چندین عامل بستگی دارد، اما اساساً به عرضه و تقاضا بستگی دارد. یعنی کسی در جایی حاضر است آن مبلغ را برای دارایی بپردازد. بسیاری از سرمایه‌گذاران بلندمدت یا هولدرهای ارز، زمانی که به قابلیت یک دارایی به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کنند، به پتانسیل ATH  آن ارز در سال‌های آینده نگاه می‌کنند.​