قیمت درخواستی چیست؟

هر زمان که کسی چیزی را می فروشد، باید پایین ترین قیمتی را که می خواهد بفروشد، تعیین کند. این حداقل قیمت، که به عنوان قیمت درخواستی شناخته می شود، اطلاعات مهمی را در مورد ارزش دارایی و وضعیت بازار – بدون توجه به کالا، ارائه می دهد. همراه با قیمت پیشنهادی، یا بالاترین قیمتی که یک خریدار مایل است برای یک دارایی خرج کند، قیمت درخواستی ، گستره (اسپرد) خرید و فروش را تعیین می کند.

در حالی که اصطلاح “قیمت پیشنهادی” را می توان برای هر دارایی یا اوراق بهاداری در دنیای گسترده تر مالی به کار برد، در اکوسیستم کریپتو، اصطلاح “قیمت درخواستی” اغلب به فروش ارزهای دیجیتال مربوط می شود. فروشندگان بر اساس عرضه و تقاضا برای یک توکن خاص، قیمت درخواستی را تعیین می کنند. خریداران به طور همزمان پیشنهاداتی را برای ارز ارسال می کنند. این دو فعالیت در کنار هم قرار می‌گیرند تا هسته اصلی بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل دهند.

قیمت درخواستی چگونه تعیین می شود؟

مانند اکثر قیمت‌ها در یک سیستم بازار، قیمت درخواستی یک دارایی به عرضه و تقاضا بستگی دارد. فروشندگان باید قبل از تعیین قیمت درخواستی، بازار را از نزدیک تماشا کنند.

تقاضا بسته به مجموعه خریدارانی که علاقه مند به خرید خاصی هستند در نوسان است. اگر بسیاری از خریداران مشتاق خرید یک دارایی خاص هستند و عرضه آن محدود است، رقابت وجود دارد و فروشندگان می‌توانند برای در اختیار داشتن آنها مبلغ بیشتری بخواهند. اگر تعداد کمی از خریداران علاقه مند باشند، رقابت کاهش می یابد و فروشندگان به قیمت پایین تری رضایت می دهند.

عرضه به مقدار کالای انحصاری که برای خرید در دسترس است بستگی دارد. اگر بازار مملو از دارایی خاصی باشد، خرید آن آسان تر می شود و بر همین اساس قیمت کاهش می یابد. اگر یک محصول یا دارایی کمیاب شود، آنگاه رقابت برای عرضه محدود، قیمت را به سمت بالا وادار می کند، به طوری که تنها کسانی که بالاترین قیمت پیشنهادی را ارائه می دهند می توانند معامله را امضا کنند.

قیمت درخواستی یک دارایی یا ارز دیجیتال معمولاً با این پویایی عمومی بازار مطابقت دارد. در حالی که فروشندگان می توانند هر قیمتی را که می خواهند درخواست کنند، نمی توانند انتظار داشته باشند که دارایی را با موفقیت بفروشند اگر قیمت آن فراتر از آنچه بازار متحمل می شود، باشد.

 

قیمت درخواستی در مقابل قیمت پیشنهادی

قیمت درخواستی و قیمت پیشنهادی معیارهای مرتبطی هستند که با هم ترکیب می‌شوند و اطلاعات حیاتی در مورد نقدینگی در بازار کریپتو را نشان می‌دهند. در حالی که قیمت درخواستی مقدار پولی است که فروشنده برای یک دارایی کریپتو می پذیرد، قیمت پیشنهادی مبلغی است که خریدار مایل به پرداخت آن است. هم سفارش های پیشنهادی و هم سفارش های فروش در دفترچه سفارش صرافی قرار می گیرند. هنگامی که قیمت یک سفارش پیشنهادی با کمترین قیمت درخواست مطابقت دارد، سفارش بازار با موفقیت تکمیل می شود.

گستره (اسپرد) پیشنهاد و درخواست

گستره پیشنهاد و درخواست ، تفاوت بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی برای یک دارایی معین است. در دنیای کریپتو، گستره پیشنهاد و درخواست اغلب نشان دهنده سودی است که صرافی از فروش به دست می آورد.

با در نظر گرفتن گستره پیشنهاد و درخواست، فروشندگان کریپتو گاهی با صرافی‌ها همکاری می‌کنند تا جنگ‌های پیشنهادی را آغاز کنند. همانطور که خریداران برای خرید یک ارز دیجیتال با هم رقابت می کنند، تقاضا افزایش می یابد و قیمت ها را همراه با آن می آورد. این یکی از راه‌هایی است که فروشندگان و صرافی‌ها برای غلبه بر بی‌ثباتی و نوسانات بسیاری از بازارهای کریپتو همکاری می‌کنند.

معامله گران اغلب از گستره پیشنهاد و درخواست به عنوان راهی برای تعیین نقدینگی کل در یک بازار استفاده می کنند. یک گستره پیشنهاد و درخواست کوچکتر نشان می دهد که بسیاری از معامله گران در حال ثبت سفارش هستند. این به نوبه خود نشان می دهد که بازار در حال هجوم نقدینگی است. اگر معامله‌گر ارزهای دیجیتال هستید که بازارهای نقدی را ترجیح می‌دهید، در نظر داشته باشید که گستره پیشنهاد و تقاضا را بخشی از تحقیقات قبل از سرمایه‌گذاری خود کنید. معامله گران آگاه معمولا بهترین معامله گران هستند و باید تا حد امکان معیارهای بیشتری را در نظر گرفت.​