ASIC ها (مدارهای یکپارچه خاص برنامه) قطعات سخت افزاری هستند که به طور ویژه برای خدمت به یک هدف طراحی شده اند. وقتی صحبت از رمزارزها می شود، آنها برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال طراحی شده اند.

کارت‌های گرافیکی را می‌توان برای ماینینگ نیز استفاده کرد، اما در هنگام رقابت در همان سطح، ASIC ها کارت‌های گرافیک را منسوخ می‌کند. این به این دلیل است که ASIC ها فقط برای ماینینگ استفاده می شوند و بنابراین قدرت استخراج بیشتری نسبت به کارت های گرافیک دارند که می توانند چندین عملکرد داشته باشند.

اگر یک ارز دیجیتال در برابر ASIC مقاوم باشد، به این معنی است که الگوریتم استخراجی که سکه از آن استفاده می‌کند، دارای راه‌حل ASIC نیست که نسبت به راه‌حل سنتی CPU و کارت گرافیک برای ماینینگ برتری داشته باشد. اساساً، الگوریتم ماینینگ به گونه ای تنظیم شده است که هیچ مزیتی برای استفاده از ASIC برای استخراج وجود ندارد.

راه اندازی ASIC ها ممکن است پرهزینه باشد، اما قدرتمندند و انرژی بسیار کارآمدی دارند. آنها کارآمدترین سخت افزار هستند که بیشترین میزان هش را انجام می دهند. این ویژگی مهم است زیرا ماینینگ تماماً در مورد حل معادلات پیچیده ریاضی است.

استفاده از ASICS برای استخراج بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر که از مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می کنند، مقرون به صرفه تر است. بنابراین بیت کوین را نمی توان به عنوان دسته مقاوم در برابر ASIC طبقه بندی کرد.

ارزهای دیجیتال و پروتکل‌های مبتنی بر بلاک چین که از مکانیسم‌های اجماع دیگری مانند Proof of Stake و Proof of Authority استفاده می‌کنند، به طور طبیعی در برابر ASIC مقاوم هستند. نمونه‌هایی از ارزهای رمزپایه با استفاده از اثبات سهام عبارتند از Stellar و Neo.

ASICS به طور خاص به یک الگوریتم استخراج گره خورده است که در مورد کارت های گرافیک صدق نمی کند. این بدان معناست که اگر ارزش یک ارز دیجیتال کاهش یابد، الگوریتم هش آن تغییر کند یا نسخه اصلاح شده ای از ASIC منتشر شود، ممکن است ASIC خیلی سریع منسوخ شود.

این مورد برای کارت های گرافیک نیست. اگر برای ماینینگ منسوخ شود، همچنان می‌توان از آن برای عملکردهای دیگری مانند بازی استفاده کرد. این بدان معنی است که میانگین طول عمر یک کارت گرافیک احتمالاً به طور قابل توجهی بیشتر از ASIC خواهد بود.

کارکرد ASIC ها آنقدر گران است که استخراج از طریق گروه هایی از ماینرها در استخرهای ماینینگ انجام می شود. قدرتی که این استخرهای ماینینگ دارند، می توانند روی قیمت و جهت یک سکه تاثیر بگذارند.

برخی به طعنه اشاره کرده اند که در استخرهای استخراج از ASIC های دارای قدرت متمرکز در عملیات استفاده می کنند، که در تضاد با ماهیت واقعی ارزهای دیجیتال است. با این حال، در واقعیت، قدرت استخراج محض ASIC ها در برابر سیستم های مقاوم در برابر ASIC  به حدی زیاد است که در کریپتو برجسته باشند.​