آربیتراژ چیست؟

معامله آربیتراژ یک استراتژی معاملاتی است که از تفاوت قیمت موقت در صرافی های مختلف برای کسب سود از خرید و فروش یک دارایی در بازارهای مختلف به طور همزمان استفاده می کند. وجود صرافی‌های رمزنگاری متعدد در سراسر جهان که به صورت شبانه‌روزی در دسترس هستند، احتمال بهره‌مندی از چنین اختلاف قیمت‌هایی را افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال، هنگامی که تفاوت قیمتی را در یک دارایی کریپتو مانند بیت کوین در بازارهای مختلف کریپتو مشاهده کردید، می توانید آن را با قیمت کمتری در یک بازار خریداری کنید و در بازار دیگر با قیمت بالاتری بفروشید. این امر باعث می شود تجارت آربیتراژ راهی نسبتا کم خطر برای کسب درآمد سریع باشد. همانطور که گفته شد، معاملات آربیتراژ به شدت به ناکارآمدی بین بازارها برای ایجاد تفاوت قیمت متمایز در یک دارایی وابسته است. از این رو، علیرغم تداوم نوسانات ارزهای دیجیتال، پیشرفت در فناوری بلاک چین ممکن است چنین تغییرات قیمتی را در آینده نزدیک اصلاح کند و سود حاصل از معاملات آربیتراژ را دشوارتر کند.

معامله آربیتراژ چگونه عمل می کند؟

معاملات آربیتراژ کریپتو، اساساً از اختلاف قیمتی که در صرافی‌های مختلف کریپتو رخ می‌دهد، بهره می‌برد. قیمت ها می توانند در بین بیش از یک دارایی و حتی بر اساس کمیت یا واریانس های جغرافیایی متفاوت باشند. در زیر چند نمونه از معاملات آربیتراژ آورده شده است.

بین صرافی های رمزنگاری

ابتدایی‌ترین آربیتراژ کریپتو در صرافی‌های مختلف کریپتو انجام می‌شود که تفاوت‌های قیمتی جزئی را در یک دارایی ارائه می‌کنند. برای کسب سود، یک معامله گر آربیتراژ کریپتو باید یک حساب در هر صرافی، با وجوه کافی موجود داشته باشد. این به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا به راحتی خرید و فروش کند تا تفاوت‌های موقتی قیمت‌ها را به دست آورد، بدون اینکه تأخیر معاملاتی که پردازش آن تا نیم ساعت طول می‌کشد مانع شود.

فراسوی مرزهای جغرافیایی

تفاوت قیمت ها را می توان در بازارهای ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف نیز مشاهده کرد. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین ممکن است در یک صرافی ارز دیجیتال مستقر در ایالات متحده در مقایسه با یک پلتفرم ارز دیجیتال آسیایی متفاوت باشد. یک معامله گر برای خرید و فروش فوری از طریق آربیتراژ جغرافیایی باید یک حساب فرامرزی داشته باشد. این امر به ویژه در مورد مبادلات کره جنوبی صدق می کند، که منجر به پدیده ای به نام پریمیوم کیمچی شده است.

 

بین دارایی های مختلف

اگرچه معاملات آربیتراژ معمولاً از یک دارایی استفاده می‌کند، اما می‌توان یک تجارت سه‌طرفه بین دارایی‌های مختلف انجام داد تا از تفاوت قیمت‌ها در هر معامله بهره مند شد. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است بیت کوین (BTC) را نگه دارد و یک دستور خرید-خرید-فروش را اجرا کند. در این مثال می توان یک اتریوم با قیمت پایین تر (ETH) با  BTCخرید و متعاقبا خرید یک Solana (SOL) حتی با قیمت پایین تر با ETH بخرید، ، پیش از اینکه SOL را به قیمتی بیشتر از BTC اصلی که برای خرید ETH استفاده شده است، بفروشید. این تکنیک به عنوان آربیتراژ مثلثی نیز شناخته می شود.

 

 از طریق سرعت و کمیت

معاملات آربیتراژ کریپتو به دلیل کمیت و سرعت بسیار زیاد، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتر از معامله‌گران خرده‌فروش مفید باشد. با دارایی ها در مقادیر کمتر، معامله گران خرده فروشی تنها می توانند از طریق مشاهده غیر فعال تفاوت قیمت ها در بازارهای مختلف، سود نهایی کسب کنند. این منجر به تأخیر بالاتر، و گذشت زمان بیشتر قبل از مشاهده تفاوت قیمت می شود. بنابراین، سرمایه‌گذاران سازمانی در موقعیت بهتری برای خرید دارایی‌های با قیمت بهتر، به دلیل سرعت بالای معاملاتشان با مقادیر بیشتر، هستند.

چرا آربیتراژ وجود دارد؟

برای به دست آوردن بیشترین سود از آربیتراژ کریپتو، معامله گران باید در نظارت بر بازارهای مختلف پیگیر باشند و سریعا ناکارآمدی های بازار را که منجر به اختلاف قیمت می شود، کشف کنند. در حالی که سودآوری آربیتراژ کریپتو برای سرمایه گذاران خرد می تواند نسبتاً کم باشد ، اما فرصت های آربیتراژ متعددی در طول هفته رخ می دهد و به معامله گران کمک می کند تا سود مناسبی کسب کنند.

در نهایت، آربیتراژ به دلیل ناکارآمدی در بازارها وجود دارد. چنین ناکارآمدی‌هایی را می‌توان به‌ویژه در بازار ارزهای دیجیتال، که هنوز در حال رشد است و عموماً بی‌ثبات است، مشاهده کرد که منجر به بی‌نظمی‌های احتمالی در قیمت‌گذاری و انتقال اطلاعات می‌شود.

با این حال، با بهبود سریع فناوری‌های بلاک چین، این ناکارآمدی‌ها ممکن است به سرعت تنظیم و اصلاح شوند تا با بازارهای مختلف مطابقت داشته باشند. بنابراین، یک معامله گر باید به سرعت عمل کند تا از تفاوت قیمت ها برای کسب سود از طریق آربیتراژ استفاده کند. در نتیجه، معاملات آربیتراژ به شما این امکان را می‌دهد که در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری نسبت به روش سنتی نگهداری دارایی‌های کریپتو و فروش آن‌ها برای کسب سود قابل‌توجه، سود کسب کنید.​