الگوریتم در دنیای رمزارز به چه معناست؟

الگوریتم رمزنگاری یک نسخه ساده از الگوریتم هش است که یک تابع ریاضی است که اطلاعات را می گیرد و آن را به شکل پیچیده اما امن داده های خروجی تبدیل می کند. بسیاری از مردم از این خروجی ها به عنوان هش رمزنگاری یاد می کنند که به “اثر انگشت” یا امضای داده ها تبدیل می شود. اگر می خواهید دو مجموعه داده را با هم مقایسه کنید، اطلاعات از طریق همان الگوریتم در فرآیندی به نام هش اجرا می شود.

ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌های هشینگ مختلفی استفاده می‌کنند. هش عددی است که از یک رشته متن تولید می شود. هر ارز رمزنگاری شده از یک الگوریتم رمزگذاری خاص استفاده می کند که شامل یک رشته داده رمزگذاری شده است. واحدهای ارزی توسط یک بلاک چین همتا به همتا (P2P) نظارت و سازماندهی می شوند که به عنوان دفتر کل امن تراکنش ها عمل می کند.

بلاک چین، سکه های یک ارز دیجیتال را تایید می کند و این الگوریتم به حفظ امنیت دفتر کل کمک می کند. همانطور که بلاک چین رشد می کند، لیست رکوردها (تاریخچه) که به عنوان بلاک شناخته می شود نیز افزایش می یابد.

الگوریتم ها برای استخراج ارزهای دیجیتال حیاتی هستند. در طول این فرآیند، «ماینرها» تراکنش‌های روی بلاک چین را به‌روزرسانی و تأیید می‌کنند. برای انجام این کار، ماینر باید یک مسئله پیچیده ریاضی را حل کند، فرآیندی که به عنوان یافتن هش شناخته می‌شود تا بلاک را تایید کند. پس از انجام این کار، بلوک معتبر به طور دائم به بلاک چین اضافه می شود. بلاک چین ، اطلاعات مربوط به هش بلوک قبلی، داده های تراکنش و تعداد سکه های دریافت شده توسط ماینر را ذخیره می کند. در ازای آن، ماینر سکه دریافت می کند. تلاش‌های ماینر برای تأیید تراکنش اغلب منجر به سکه‌های تازه ضرب شده و کارمزد تراکنش‌ها برای ارز دیجیتال می‌شود.

استخراج رمزارزها تضمین می کند که بلاک چین به درستی کار می کند. الگوریتم‌های رمزنگاری مجموعه‌ای از مکانیسم‌های رمزنگاری هستند که به رمزگذاری ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. فرآیند استخراج سکه یا رمزگشایی، داده های تصادفی را به اطلاعات سفارشی تبدیل می کند و به حفظ امنیت بلاک چین کمک می کند.

 انواع الگوریتم ها

انواع مختلفی از الگوریتم ها در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر کدام عملکرد مهمی را ایفا می کنند. شما می توانید سه کلاس از الگوریتم های رمزنگاری تایید شده توسط انستیتو ملی استاندارد و تکنولوژی  (NIST) پیدا کنید. آنها با یک نوع یا تعداد خاصی از کلیدهای رمزنگاری شناسایی می شوند. در اینجا نگاهی به آنها داریم.

عملکرد هش

یک تابع هش برای عملکرد اصلی خود، از کلیدها استفاده نمی کند. در عوض، این تابع یک مقدار هش ایجاد می کند که حاوی مقادیر زیادی داده است. شما می توانید از توابع هش در مدیریت کلید برای ایجاد بلوک ها استفاده کنید. همچنین، آنها به ارائه برخی خدمات امنیتی کمک می کنند. هنگامی که نیاز به تولید و تأیید امضاهای دیجیتالی وجود دارد، توابع هش آنها را فشرده می کنند. با تولید کدهای احراز هویت (MAC)، توابع هش خدمات احراز هویت را ارائه می دهند. علاوه بر این، این توابع هش اعداد تصادفی قطعی را تولید می‌کنند و کلیدهای این الگوریتم‌های ایجاد کلید را استخراج می‌کنند.

 الگوریتم کلید متقارن

به الگوریتم های کلید متقارن، الگوریتم های کلید مخفی نیز گفته می شود. آنها داده ها را تغییر می دهند و مشاهده بدون کلید مخفی را تقریبا غیرممکن می کنند. افراد از الگوریتم های کلید متقارن هم برای رمزگذاری و هم برای رمزگشایی استفاده می کنند. بسیاری از این کلیدها توسط چندین شخص مجاز شناخته می شوند.

الگوریتم های کلید متقارن داده ها را محرمانه نگه می دارند، زیرا از همان کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می شود. الگوریتم های کلید متقارن اعداد تصادفی قطعی تولید می کنند و کلیدها را در طول فرآیندهای ایجاد کلید تولید می کنند.

الگوریتم کلید نامتقارن

الگوریتم های کلید نامتقارن به عنوان الگوریتم های کلید عمومی شناخته می شوند. آنها از کلیدهای جفتی متشکل از یک کلید عمومی و خصوصی برای انجام وظایف خود استفاده می کنند. یک کلید عمومی برای چندین طرف شناخته شده است، اما مالک ، کلید خصوصی را کنترل می کند. این کلید خصوصی را نمی توان با کلید عمومی محاسبه کرد، حتی زمانی که آنها از نظر رمزنگاری مرتبط هستند.

الگوریتم‌ها نقشی حیاتی در تایید تراکنش‌ها و حفظ امنیت بلاک چین دارند. بدون آنها، استخراج کریپتو امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر این، بلاک چین ناپایدار و مستعد نقض امنیت می شود.​