ایردراپ چیست؟

در دنیای کریپتو، ایردراپ یک شیرین کاری بازاریابی است که در آن توکن ها یا سکه ها به کیف پول های بلاک چین ارسال می شوند.

این کار برای تبلیغ یک توکن یا ارز دیجیتال جدید انجام می شود. معمولاً این کار بدون هیچ هزینه ای برای گیرنده انجام می شود. گاهی اوقات، ایردراپ به طور تصادفی انجام می شود، یا اینکه گیرندگان به طور خاص پس از تبلیغات اولیه ایردراپ آینده انتخاب می شوند.

ممکن است از گیرندگان خواسته شود که برای تبلیغ دارایی دیجیتال خودشان کاری انجام دهند، مانند باز نشر یک توییت. ایردراپ در طول رونق ارزهای دیجیتال در سال 2017 محبوبیت پیدا کرد.

با این حال، تمایز مهمی بین airdrop و عرضه اولیه سکه(ICO)  وجود دارد. اگر یک شرکت‌کننده سرمایه خود را برای ارتقاء ارز دیجیتال واریز کند، آنگاه به جای ایردراپ، به یک ICO تبدیل می‌شود.

هر دو روش ثابت کرده‌اند که روشی بسیار مؤثر برای ارتقای دارایی‌های دیجیتال هستند و تا به امروز ادامه دارند. شرکت‌کنندگان اغلب تشویق می‌شوند تا سکه‌ها یا توکن‌های بیشتری را در نتیجه ایردراپ جمع‌آوری کنند.

اغلب ثابت شده است که این یک کار اثر تقویت کننده دارد، با جلب کردن توجه ها به یک سکه یا توکن به افزایش ارزش آن کمک می کند. همچنین ، در ایردراپ های بعدی دارایی بیشتری را در اختیار شرکت کنندگانی قرار می دهد که بیشترین سهم را دارند و این روش به افزایش وفاداری دارندگان این توکن می انجامد.

با این حال، در جامعه کریپتو بر سر آن اختلاف نظر دارند. برخی اکنون ایزدراپ را با هرزنامه مرتبط می‌دانند، و در نتیجه، برخی از سایت‌های رسانه‌های اجتماعی اکنون به مبلغانی که آن‌ها را تبلیغ می‌کنند، اجازه این کار را نمی‌دهند.

علاوه بر این، کلاهبرداران از محبوبیت خود برای راه‌اندازی ایردراپ‌های جعلی به عنوان روشی برای سرقت وجوه از شرکت‌کنندگان ناآگاه استفاده کرده‌اند. وب‌سایت‌هایی مانند airdrop alert برای کاهش این تهدید راه‌اندازی شده‌اند که فقط ایردراپ‌های مجاز سکه و توکن را فهرست می‌کند.

 

سه نوع ایردراپ وجود دارد:

ایردراپ جایزه (Bounty) : رایج‌ترین نوع ایردراپ است و برای تبلیغ یک توکن یا سکه جدید استفاده می‌شود.

ایردراپ هولدر: این کار برای پاداش دادن به دارندگان یک توکن یا سکه خاص برای وفاداری آنها انجام می شود. بنابراین لازمه آن نگه داشتن ژتون یا سکه مورد نظر در زمان ایردراپ است.

 ایردراپ فورک : این کار زمانی انجام می شود که یک بلاک چین فورک می کند، مانند زمانی که بیت کوین کش از بلاک چین بیت کوین در سال 2017 فورک کرد. در فورک ایردراپ، شرکت کنندگان باید سکه ارز دیجیتال از قبل تقسیم شده را نگه دارند و سپس سکه جدید به آنها داده می شود.

اولین ایردراپ به هر شکلی به سال 2010 و اولین بیت کوین فاوست (سایت های رایگان اعطای بیت کوین) برمی گردد. در آن زمان، 5 بیت کوین تشویقی به شرکت کنندگانی اهدا می شد که وظایف خاصی را انجام می دادند. اگرچه این ممکن است با توجه به اینکه بیت کوین امروز چقدر ارزش دارد باورنکردنی به نظر برسد، در آن زمان فقط کسری از این مقدار ارزش داشت. این سایت ها هنوز وجود دارند، اما جای تعجب نیست که پاداش های ارائه شده به طور قابل توجهی کمتر از 5 بیت کوین است.