آدرس کیف پول چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، آدرس کیف پول رمزنگاری، رشته ای از حروف و اعداد مرتبط با دارایی‌های رمزنگاری یک شخص است . درست مانند یک آدرس ایمیل متصل به حساب ایمیل شما است، و به دارندگان آن اجازه می دهد برای ارسال و دریافت اطلاعات از آن استفاده کنند. می توانید از آدرس کیف پول خود برای ارسال ارزهای دیجیتال یا دارایی های دیجیتال به معامله گر دیگری در همان بلاک چین استفاده کنید. همچنین می توانید آدرس کیف پول خود را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید تا آنها بتوانند دارایی ها را برای شما ارسال کنند.

با توجه به پیچیدگی آنها، به خاطر سپردن و تفسیر آدرس های کیف پول برای انسان دشوار است. از سوی دیگر، کامپیوترها مشکلی برای ذخیره و شناسایی آنی ندارند. این باعث می شود آنها نشانگرهای هویتی در یک اکوسیستم کاملا دیجیتالی باشند.

 قالب آدرس کیف پول

هر بلاک چین سبک خاص خود را برای آدرس کیف پول دیجیتال دارد.

در بلاک چین اتریوم، یک آدرس کیف پول اتریوم با کاراکترهای 0x شروع می شود و معمولاً دارای 40 کاراکتر هگزا دسیمال در آن است. بنابراین، آدرس کیف پول می‌تواند چیزی شبیه به شکل زیر باشد: 0xb794f5ea0ba39494ce839613fffba74279579268

آدرس های کیف پول بیت کوین، در عین حال، همیشه با 1، 3 یا bc1 شروع می شود. آنها همچنین معمولاً از 27 تا 34 کاراکتر الفبایی ساخته شده اند. این بدان معناست که یک آدرس کیف پول BTC می تواند به عنوان مثال به شکل 3FZbgi29cpjq2GjdwV8eyHuJJnkLtktZc5  ظاهر شود. در بلاک چین آوالانچ، تشخیص آدرس های کیف پول رمزنگاری کمی آسان تر است. آنها از فرمت آدرس دهی Bech32 استفاده می کنند که در آن هر ماشین مجازی شناسه منحصر به فرد خود را دارد. به عنوان مثال، زنجیره C آوالانچ دارای آدرس هایی است که با “C” شروع می شود، زنجیره P آن دارای آدرس هایی است که با “P” شروع می شود، و در آخر، زنجیره ایکس آوالانچ دارای آدرس هایی است که با “X” شروع می شود. سپس آدرس کیف پول بلافاصله با «avax1» دنبال می‌شود و برای کاربران مشخص می‌شود که در حال انجام تراکنش‌ها در بلاک چین آوالانچ هستند.

 نحوه استفاده از آدرس کیف پول

مردم از آدرس های کیف پول برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال، NFT  و سایر محصولات دیجیتال استفاده می کنند. یک معامله گر می تواند چندین آدرس را در یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشد. سپس آنها می توانند از هر آدرسی که برای تراکنش خاصی که می خواهند تکمیل کنند، استفاده کنند.

آدرس های کیف پول برای انتقال وجوه و دارایی بین کاربران در یک بلاک چین ضروری است. فرآیند ارسال پول به کاربر دیگر ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس کیف پول آنها را بپرسید، سپس از آن آدرس کیف پول برای انتقال وجه استفاده کنید. در حالی که هر بلاک چین پروتکل های خاص خود را دارد، روند کلی یکسان است. انجام انتقال به همان سرعت و آسانی ارسال ایمیل است.

هنگامی که آدرس کیف پول خود را به اشتراک می گذارید یا دارایی را به کیف پول شخص دیگری ارسال می کنید، بسیار مهم است که هر رقم صحیح باشد. آدرس‌های کیف به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند و یک اشتباه تایپی باعث ناموفق شدن تراکنش می‌شود. در بیشتر موارد، بهتر است آدرس را کپی و جایگذاری کنید. پس از انجام این کار، آدرس را سه بار بررسی کنید. به این ترتیب، می توانید از وقوع اتفاق ناگواراز دست رفتن دارایی و ارسال تراکنش به آدرس اشتباه جلوگیری کنید.

همچنین می توانید کد QR آدرس کیف پول را اسکن کنید زیرا اکثر کیف پول ها این ویژگی را دارند. این

آدرس کیف پول در بلاک چین عمومی یا خصوصی

قابل مشاهده بودن آدرس کیف پول به عمومی یا خصوصی بودن بلاک چین بستگی دارد. بلاک چین های عمومی که به عنوان زنجیره های بدون مجوز نیز شناخته می شوند، کاملا باز هستند. آنها به مفهوم تمرکززدایی پایبند هستند و به هر کسی اجازه می دهند بلوک هایی را به زنجیره اضافه کنند. برخی از شناخته شده ترین زنجیره های جهان مانند بیت کوین و اتریوم عمومی هستند.

در زنجیره های عمومی، آدرس های کیف پول برای سایر کاربران قابل مشاهده است. این بدان معنا نیست که هویت شخصی شما فاش شده است، زیرا اکثر زنجیره‌ها اجازه ناشناس بودن را می‌دهند. مردم نمی دانند که شما صاحب آدرس کیف پول هستید، اما می توانند ببینند که آدرس در شبکه وجود دارد. آنها همچنین می توانند تراکنش ها و موجودی حساب مرتبط با کیف پول را ببینند.

بلاک چین های خصوصی دفترهای کوچک تری هستند که توسط مقامات متمرکز اداره می شوند. در حالی که این تمرکز بر خلاف اخلاق بسیاری از افراد در دنیای رمزنگاری است، ولی به ارائه سرعت، اعتماد و کارایی کمک می کند. زنجیره های خصوصی برجسته عبارتند از Hyperledger و Ripple .

مرکز زنجیره های خصوصی به این معنی است که آدرس های کیف پول لزوماً نباید عمومی باشند. در نهایت، مدیریت کیف پول‌های زنجیره‌ای به عهده مدیران مرکزی است. اگرچه این امر ممکن است باعث شود بلاک چین های خصوصی جذاب به نظر بیایند، اما پیوستن به آن ها به آسانی زنجیره های عمومی نیست. طبق تعریف، برای پیوستن به آنها به مجوز مقامات مرکزی نیاز دارید. اگرچه گاهی اوقات این امر قابل دستیابی است، اما به اهداف پروژه و برنامه های خود شما به عنوان یک معامله گر بستگی دارد.​