RSI چیست؟

RSI چیست؟

به شاخص (اندیکاتور) حرکتی که موقعیت‌های بیش از حد خرید یا فروش یک دارایی یا ارز دیجیتال را نشان می‌دهد، شاخص قدرت نسبی (RSI) نامیده می شود. به عبارتی دیگر، RSI یک نوسان ساز است که باندهای بالا و پایین بین دو مقدار مخالف را محاسبه می کند و مقدار تغییرات قیمت و سرعت این نوسان را تخمین می زند. با توجه به نوسانات بازارهای سهام و کریپتو، شاخص‌های تکنیکال راهنمایی برای ترسیم نقاط ورود و خروج ارائه می‌کنند. از این رو، RSI یک شاخص قابل اعتماد برای معامله گران ارزهای دیجیتال است.

چگونه RSI را در معاملات ارز دیجیتال اعمال می کنید؟

RSI در سال 1978، برای اولین بار توسط «ولز وایلدر» معرفی شد و به طور سنتی تغییر در قیمت دارایی های دیجیتال یا سهام را در یک چارچوب زمانی پیش فرض 14 دوره ارزیابی می کند. با این حال، چارچوب زمانی را می توان افزایش یا کاهش داد تا با افق سرمایه گذاری معامله گر مطابقت داشته باشد. می توان آن را در هفته ، روز، ساعت یا حتی دقیقه اندازه گیری کرد.

فرمول RSI به شرح زیر است:

RSI=100[100/ (1 + RS)]

RS = متوسط ضرر/ متوسط ​​سود

فریم زمانی (به عنوان مثال، 14)/ مجموع سود در هر دوره= متوسط سود

فریم زمانی / مجموع ضرر در هر دوره =متوسط ضرر

پلتفرم های معاملاتی دسترسی به RSI را ارائه می دهند و مقادیر را به صورت خودکار محاسبه می کنند بنابراین، شما نیازی به محاسبه ندارید. هنگامی که آن را در معامله خود اعمال می کنید، نمودار خطی RSI در زیر نمودارهای بازار شما ظاهر می شود.

RSI معمولاً برای شناسایی روندهای عمومی بازار استفاده می شود. ابتدایی ترین راه برای استفاده از این شاخص، خرید در زمانی است که دارایی یا ارز دیجیتال بیش از حد فروخته می شود و فروش در زمانی که بیش از حد خرید شده است.

به طور کلی زمانی که ارزش RSI ، ۷۰ درصد یا بالاتر باشد، یک دارایی بیش از حد خریداری می شود و زمانی که ارزش آن ۳۰ درصد یا کمتر باشد، بیش از حد به فروش می رسد.زمانی که یک دارایی بیش از حد خرید می شود، سیگنال از روند نزولی در حال ظهور است از طرفی دیگر، فروش بیش از حد سهام نشانه روند صعودی است. در این حالت، ضعف دارایی در حال تمام شدن است و برای صعود به بالاتر حرکت می کند.

RSI منبع استراتژی های معاملاتی روند است. یکی دیگر از استراتژی های تجاری رایج خرید یا فروش زمانی است که RSI به خط وسط می رسد یا از آن عبور می کند که شروع یک روند جدید را نشان می دهد.زمانی که RSI بالای ۵۰ باشد، یک روند صعودی در حال شکل گیری است و وقتی زیر۵۰ باشد، شروع یک روند نزولی است.

در حین استفاده از استراتژی معاملات متقابل خط میانی، معامله گران اغلب از نسبت های ۳۰/۷۰، ۵۰/۵۰ یا ۴۰/۶۰ به عنوان مقاومت و حمایت در روندهای صعودی یا نزولی استفاده می کنند.وقتی مقاومت ضربه بخورد، ممکن است روند معکوس رخ دهد. بنابراین، معامله گران باید بر این اساس اقدام کنند.

RSI چیست؟
RSI چیست؟

واگرایی RSI چیست؟

علاوه بر کاربرد اصلی آن، واگرایی RSI نشانه بازار بهتری را ارائه می دهد. خرید و فروش بر اساس واگرایی به شما اطمینان بیشتری می دهد و شانس کمتری برای خواندن اشتباه سیگنال ها وجود دارد. واگرایی RSI نشان می دهد که نوسانگر با حرکت قیمت فعلی موافق نیست.

یک سیگنال واگرایی صعودی نشان دهنده ی یک الگوی قیمتی (پرایس اکشن) پایین‌ترین پایین در نمودار بازار و متضاد بالاترین پایین‌ در RSI است. این بدان معناست که دارایی ارز دیجیتال برای یک حرکت رو به بالا آماده است، اما به دلایلی، این هنوز در حرکت قیمت مشخص نیست. واگرایی نزولی زمانی رخ می‌دهد که نمودار در بالاترین پایین باشد در حالی که RSI در بالاترین بالا قرار دارد و اشاره به عقب نشینی قیمت در آینده دارد.

RSI چه چیزی را نشان می دهد؟

روند اولیه دارایی تضمین می کند که سیگنال های یک شاخص به طور دقیق خوانده می شوند. RSI نقطه ای را نشان می دهد که کریپتو به روند صعودی می رسد و روند نزولی شروع می شود. برخلاف دانش عمومی که با نسبت ۳۰/۷۰ ، دارایی های بیش از حد خرید و فروش بیش از حد را نشان می دهد.

«کنستانس کانی براون» تحلیلگر بازار، موقعیت متفاوتی را تبلیغ می کند. به گفته وی، سیگنال فروش بیش از حد در یک روند صعودی به احتمال زیاد بالای ۳۰ درصد و سیگنال خرید بیش از حد اغلب بالای ۷۰ درصد است.

بنابراین، در یک روند نزولی، RSI می تواند نزدیک به ۵۰٪ به جای ۷۰٪ معمولی باشد. برای شناسایی بهتر افراط‌ها، بیشتر معامله‌گران از خطوط روند افقی استفاده می‌کنند.

یکی از راه‌های آشکار برای جلوگیری از سیگنال‌های RSI کاذب از طریق سیگنال‌های معاملاتی است که با روند، مرتبط هستند. به عنوان مثال، استفاده از سیگنال نزولی برای دارایی در روند نزولی و سیگنال صعودی برای دارایی در روند صعودی.

راهنمای سریع برای تفسیر RSI

هنگامی که RSI بالاتر از ۳۰ است، نشان دهنده یک سیگنال تجاری صعودی است. اگر به زیر ۷۰ برسد، یک سیگنال نزولی است. بنابراین وقتی RSI ارز دیجیتال به بالای ۷۰ صعود می کند، بیش از حد خرید می شود و به احتمال زیاد برای تغییر روند آماده می شود. مقدار RSI ۳۰یا کمتر، سیگنال فروش بیش از حد را نشان می‌دهد.

در یک روند صعودی، RSI بالای ۳۰ باقی می‌ماند و اغلب تا ۷۰ به اوج می‌رسد اما در روند نزولی، شاخص‌های RSI به زیر ۳۰ می‌رسند و هرگز از ۷۰ تجاوز نمی‌کنند. این راهنمای ساده به شناسایی قدرت روند و توجه به معکوس‌های آینده کمک می‌کند.

به عنوان مثال، اگر اندیکاتور RSI در طی نوسانات مختلف قیمت در یک روند صعودی به عدد ۷۰ نرسد اما به زیر ۳۰ برسد، روند ضعیف است و ممکن است کاهش یابد. در طرف دیگر طیف، روند نزولی کاملاً متفاوت است. اگر نتواند به ۳۰ سقوط کند یا بالای ۷۰ صعود کند، روند ضعیف است. بنابراین، می تواند به سمت بالا برگردد.

بازه زمانی

چارچوب زمانی پیش‌فرض برای RSI ، ۱۴ دوره است زیرا تعداد زیادی از معامله‌گران (به‌ویژه معامله‌گران نوسانی) این بازه زمانی را مناسب می‌دانند اما اغلب معامله گران روزانه ترجیح می دهند که برای یک نوسان ساز حساس تر تنظیم شوند.

معامله گران روز کوتاه مدت، دوره های بین ۹ تا ۱۱ را ترجیح می دهند

معامله گران بلند مدت معمولا دوره هایی را بین ۲۰ تا ۳۰ تعیین می کنند

در هر صورت، همه چیز به سطح حساسیت مورد نیاز بستگی دارد.

رد RSI نوسانی در ارز دیجیتال

RSI فرصتی را برای توسعه چندین تکنیک معاملاتی بر اساس شاخص ها ارائه می دهد، رد نوسان یکی از این تکنیک‌ها است که بر واکنش RSI به سیگنال‌های بیش از حد خرید یا فروش تکیه می‌کند. همانند واگرایی، رد نوسان نیز به صعودی و نزولی تقسیم می شود.

رد نوسان صعودی به چهار زنجیره مختلف حرکت، طبقه بندی می شود:

  • RSI باعث ایجاد یک سیگنال بیش از حد ارزش گذاری شده می شود
  • به بالای ۳۰ می رسد.
  • بدون برخورد به مانع فروش بیش از حد، در یک شیب دیگر فرو می رود.
  • RSI به بالاترین حد اخیر خود می رسد.

این تکنیک شبیه به اعمال خط روند افقی در نمودار قیمت است.نمایش گرافیکی رد نوسان صعودی واضح است، پس از فروش بیش از حد، RSI از ۳۰ درصد عبور می کند و به رد پایین می رسد. این امر باعث ایجاد سیگنال پس از فشار بالاترمی شود. رد نوسان نزولی مشابه به رد نوسان صعودی است. همچنین شامل چهار بخش اصلی است:

  1. RSI به منطقه بیش از حد خرید می رسد
  2. به زیر 70 درصد می رسد
  3. به قله دیگری می رسد، بدون اینکه به منطقه ای که بیش از حد خرید شده است سر بخورد
  4. بالاخره RSI به پایین ترین حد اخیر خود رسید

درست مانند سایر تکنیک های معاملاتی، این سیگنال زمانی قابل اعتماد است که با روندهای بلندمدت غالب مشابه مطابقت داشته باشد.